Vicdani Retçi Kemal Elmas Yoklama Kaçağı Suçlamasıyla Yargılandığı Davada Beraat Etti

Bitlis 1. Asliye Ceza Mahkemesi, idari para cezası kararının usulüne uygun tebliğ edilmediği için atılı suçun maddi unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek vicdani retçi Kemal Elmas’ın beraatine karar verdi.

Bitlis 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada “yoklama kaçağı olmak” suçundan yargılanan vicdani retçi Kemal Elmas beraat etti.

Kemal Elmas’ın adresinin Küçükçekmece’de olması nedeniyle Bitlis’teki mahkemeye Küçükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesinden SEGBİS yoluyla bağlanıldı. Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal’ın katıldığı duruşmada Soysal, vicdani reddin bir hak olduğunu ve kişilere, vicdani kanaatleri nedeniyle askere gitmedikleri için ceza verilemeyeceğini belirtti.

Soysal aynı zamanda atılı yoklama kaçağı suçunun oluşabilmesi için öncelikle usulüne uygun bir şekilde tebliğ edilmiş bir idari para cezası olmasının gerektiğini ancak bu davada böyle bir durumun söz konusu olmadığını, idari para cezasının direkt olarak muhtara bırakıldığını ve böylelikle suçun maddi unsurlarının oluşmadığını belirtti.

Savcılık duruşmada verdiği mütalaada Kemal Elmas hakkında verilen idari para cezası kararının usule uygun olarak tebliğ edilmediğinden bahisle atılı suçun maddi unsurları gerçekleşmediği gerekçesiyle Kemal Elmas’in beraatini istedi.

Bitlis 1. Asliye Ceza Mahkemesi, savunmalar ve mütalaa doğrultusunda idari para cezası kararının usulüne uygun tebliğ edilmediği için atılı suçun maddi unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek vicdani retçi Kemal Elmas’ın beraatine karar verdi.

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal, her ne kadar Kemal Elmas’ın hukuka aykırı da olsa askerlik yükümlüsü olarak sorumlu tutulmaya devam edileceğini belirterek bundan sonra Elmas hakkında dava açılmamasını, dava açılacak olursa da beraatle sonuçlanmasını beklediklerini ifade etti.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org