Vicdani Retçi Özgüner’e Para Cezalarını Ödemediği İçin Dava Açıldı

Özgüner’in Askeri Ceza Kanunu’nun “Yoklama kaçağı, bakaya, saklı, firar” bölümünü oluşturan 63. maddesi çerçevesinde bir yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını talep eden Savcı, ayrıca TCK 53’de düzenlenen güvenlik tedbirlerine de hükmedilmesini istedi.

Vicdani Retçi Özgüner’e Para Cezalarını Ödemediği İçin Dava

Vicdani retçi Burak Özgüner hakkında “bakaya” olduğu gerekçesiyle verilen toplam 4458 lira para cezasını ödemediği için dava açıldı. bianet’e konuşan Özgüner, mahkemeye bakaya değil, vicdani retçi olduğunu anlatacağını söyledi.

Ekin Karaca İstanbul – BİA Haber Merkezi 06 Mart 2019, Çarşamba 15:58
Vicdani retçi Burak Özgüner hakkında bakaya olması gerekçe gösterilerek kesilen para cezalarını ödemediği için dava açıldı.

Burak Özgüner’e Konya’ya bağlı Akören Kaymakamlığı’nca 27 Temmuz 2017 – 24 Ocak 2018 arasında toplam üç kez 1486 lira (toplam 4458 lira) para cezası kesildi.

Bu cezaları ödemeyi reddeden Özgüner vicdani ret hakkının tanınması için 10 Ocak 2018’de Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi, Özgüner hakkında kararını henüz vermezken, Cumhuriyet Savcısı Esra Hilal Aylan tarafından hazırlanan iddianamede, Özgüner’in 6 ay 23 gün bakaya kaldığı ifade edilerek, kendisine gerekli tebliğlerde bulunulmasına karşın, askere sevkini yaptırmadığı belirtildi.

Burak Özgüner’in Askeri Ceza Kanunu’nun “Yoklama kaçağı, bakaya, saklı, firar” bölümünü oluşturan 63. maddesi çerçevesinde bir yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını talep eden Savcı Aylan, ayrıca Özgüner hakkında TCK 53’de düzenlenen güvenlik tedbirlerine de hükmedilmesini istedi.

Madde 53– (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden*

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten,

Yoksun bırakılır.

* Anayasa Mahkemesi’nin 8/10/2015 tarihli ve E.: 2014/140, K.: 2015/85 sayılı Kararı ile uygulanmıyor.

“Üst üste para cezası hukuki değil”

Burak Özgüner, bianet’e yaptığı değerlendirmede kendisine üçer kez 1486 liralık para cezası kesilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Aslında ilk para cezası kesildikten sonra itiraz ettiğini, bu itiraz reddedildikten sonra suç duyurusunda bulunulması gerektiğini söyleyen Özgüner, “İlk para cezası kesinleştikten sonra yenilerini göndermeye devam ettiler. Mevzuata göre sürekli olarak idari para cezası göndermemeleri gerekiyordu. Yapılan, hukuksuz bir işlem” dedi.

TIKLAYIN – Vicdani Retçi Özgüner’e 1486 TL Ceza

“Bakaya değil, vicdani retçi olduğumu anlatacağım”

Davanın 25 Haziran’da Konya 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüleceği bilgisini veren Burak Özgüner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vicdani Ret Derneği’ni de bilgilendirdim. Onlar da muhtemelen sürece dahil olacaklardır.

“Duruşmaya gideceğim. İddianamede ‘bakaya’ olduğum iddiası var. Duruşmada bakaya olmadığımı, vicdani retçi olduğumu, idari para cezalarına itiraz ettiğimi, dosyamın AYM’de olduğunu ve vicdanî retçilerin gündelik hayatta maruz bırakıldığı zorluklar nedeniyle asıl benim mağdur olduğumu söyleyeceğim.

“Ayrıca mahkemeye Anayasa ile sözde güvence altında olan ‘din ve vicdan hürriyeti’ hatırlatmasında bulunacağım.”

TIKLAYIN – Vicdani Ret Hakkı Anayasa Mahkemesi’nde
(EKN)

Kaynak: Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org