Hollanda vicdani retçi Murat Kızılay’ın Türkiye’ye gönderilmesi kararını iptal etti

Oluşan kamuoyu baskısı ve BM başvurusunun ardından Kızılay’ın hücreden alınarak mülteci kampına götürüldüğü ve Türkiye’ye gönderme kararının şimdilik sona erdiği söylendi.

Mar 25 2021
Murat Kızılay, zorunlu askerlik görevini yapmayı reddettiği için Hollanda’ya iltica başvurusunda bulunmuş ancak Hollanda hükümeti, Kızılay’ın iltica başvurusunu reddettmişti.

Türkiye’ye gönderilmek üzere bir hücrede tutulan Kızılay için oluşturulan kamuoyu baskısı sonuç verdi. Kızılay’ın sınır dışı edilme işlemi durduruldu.

Konuya ilişkin bilgi veren Kızılay’ın avukatı Kurtuluş Baştimar ise müvekkili için BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na başvuru yaptığını söyleyerek, şunları ekledi:

“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 14’de korunma altına alınmış olan iltica hakkı. Bu hak ihlal edilmiştir, çünkü başvurucu Murat Kızılay’ın iltica başvurusu sonrası temyiz süreçleri devam ediyorken, red cevabı gelir gelmez Türkiye’ye gönderilmek üzere tutuklanması bu hakkın ihlal edildiğinin kanıtıdır.”

Kızılay’ın tutuklandığı günden bu yana dış dünya ve ailesi ile iletişim kuramadığına da dikkat çeken Baştimar, “Bu durum Mandela kanunları altında korunan aile ile iletişim hakkının yani; kural 43’ün açık ihlalidir. Yine ailesi ve dış dünya ile bağlantısının kesilecek şekilde tutuklanması, tutuklu kişilerin korunmasına dair prensipler kapsamında 19. prensibin ihlalidir.

Herhangi bir yasal dayanak gösterilmeden tutuklanma gerçekleşmesi ise kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yani Uluslararası Medeni ve Politik Haklar Sözleşmesi Madde 9 ihlalidir. En önemlisi, geri gönderme işlemidir. Eğer gönderilen kişi, gönderileceği ülkede yaşam hakkı Uluslararası Medeni ve Politik Haklar Sözleşmesi Madde 6 ve işkence, kötü muamele ve Madde 7 de korunan hakların ihlaline yol açacaksa ve buna dair ciddi emareler varsa, o kişinin geri gönderilmesi insan hakkı ihlalidir. Gönderen devlet, Uluslararası Medeni ve Politik Haklar sözleşmesi Madde 2 den doğan yükümlülüğünü ihlal eder.”

Baştimar, oluşan kamuoyu baskısı ve BM başvurusunun ardından Kızılay’ın hücreden alınarak mülteci kampına götürüldüğünü ve Türkiye’ye gönderme kararının şimdilik sona erdiğini söyledi.

Kaynak: Ahval
**

Vicdani retçi Murat Kızılay Türkiye’ye iade edilmek isteniyor

23 Mart Salı 2021 – Rojda Oğuz
DUVAR – Türkiye’de zorunlu askerliği kabul etmeyerek vicdani ret hakkını kullanan, 2019’da Hollanda’ya iltica talebinde bulunan Murat Kızılay kaldığı mülteci kampında gözaltına alınarak Türkiye’ye iade edilmek istendiğini söyledi. Uçak biletinin de alındığını, her an geri gönderilme tehlikesinin olduğunu bildiren Kızılay, “Hiçbir ordunun emri altına girmeyeceğim” dedi.

‘BEDELLİ ASKERLİK YAP DEDİLER’

“Ben Hollanda’ya vicdani retçi olarak iltica talebinde bulundum. Mahkeme politik vicdani retçi oluşumu kabul etmedi” diyen Kızılay, “Bana ‘Bedelli askerlik yap’ dediler. 2019’dan bu yana da defalarca gözaltına alındım ama bu sefer uçak biletime kadar her şeyi hazırladılar. En temel hakkımı kullandım. Hiçbir ordunun emri altına girmeyeceğim. Bu çarkın içinde bir dişli olmayı, kamuflaj giymeyi, hiyerarşiden emir almayı, silah kullanmayı ve silah kullanmayı öğrenmeyi reddediyorum. İnsanlık onuru bayrakların ve orduların üzerindedir. Üstün ırk olduğunu iddia eden ve bu uğurda can alıp can vermeyi normal gören, gerici ve hastalıklı bu mekanizmanın içerisinde bulunacağıma sivil bütün haklarımdan feragat ederim daha iyi. Özgürlüğü, eşitliği ve barışı hiçe sayan milliyetçi, militarist hiçbir kurum ya da mekanizmanın içerisinde bulunmayacağım” ifadelerini kullandı.

Avukat Kurtuluş Baştimar da Murat Kızılay’ın durumuna ilişkin Birleşmiş Milletler’e başvuruda bulunacak.

Kaynak: Gazete Duvar

**

Murat Kızılay: “Hiçbir ordunun emri altına girmeyeceğim”

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org