Vicdani Retçi Natan Blanc’ın Yanındayız!

Vicdani ret Derneği, İsrailli tutsak vicdani retçi Natan Blanc’la dayanışmak için, dün (29 Mayıs), saat 19.00’da, Galatasaray’da çok sayıda katılımcıyla bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Dernek Eş Başkanı Merve Arkun okudu. Etkilik sırasında İbranice dövizler açıldı ve “redet, diren, hayır de, askere gitme” gibi sloganlar atıldı.

Vicdani ret Derneği, İsrailli tutsak vicdani retçi Natan Blanc’la dayanışmak için, dün (29 Mayıs), saat 19.00’da, Galatasaray’da çok sayıda katılımcıyla bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Dernek Eş Başkanı Merve Arkun okudu. Etkilik sırasında İbranice dövizler açıldı ve “redet, diren, hayır de, askere gitme” gibi sloganlar atıldı.
İsrail’in Hayfa kentinde yaşayan 20 yaşındaki Natan Blanc, askere gitmeyi 9. kez reddetti ve bir kez daha hapis cezasına çarptırıldı. Yayınladığı videoda Natan, “Askere gitmeyi reddetmemin ana sebebi, iki halkın yaşadığı ülkemizde bizim sahip olduğumuz haklara Filistinlilerin sahip olmaması. Biz oy kullanıp seçime gidebilirken onların bu haklardan mahrum olması ve bunun sonucunda da ülkemizin sivil eşitsizliğe doğru gitmesidir” diyordu.

Okunan basın açıklaması:

Vicdani Retçi Natan Blanc’ın Yanındayız!

İsrail’in Haifa şehrinde yaşayan 20 yaşındaki Natan Blanc, 7 ay içinde 9. defa hapis cezasına çarptırıldı.

Blanc, 19 Ekim 2012 de İsrail ordusunda hizmet etmeyeceğini açıkladığı vicdani ret metninde şöyle diyordu:
“Reddimi açıklamayı 2008 deki “dökme kurşun” operasyonundan beri düşünüyordum. Saldırgan militarizm dalga dalga ülkeyi dolaşıyordu. Ortak nefret söylemleri ve terörü bitirme lafları da eşlik ediyordu, bunlar reddimi açıklamaya teşvik etti beni. Üstünden 4 yıl geçti, hiçbir politik ilerleme kadedilmedi [barış müzakereleri ilerlemiyor], Gazze ve Batı Şeria’da sakinleşme yönünde hiçbir adım atılmıyor, Netenyahu Hükümeti aynı Olmert Hükümeti gibi sorunu çözmek değil aynen korumak istiyor. onlara göre “dökme kurşun 2″ operasyonu yapmanın (bunu 3, 4, 5 ve 6 takip eder) hiçbir sakıncası yok. Çözümden bahseder, birkaç terörist öldürür ve her iki taraftan birkaç sivil hayatını kaybeder ve her 2 taraftan nefret yüklü yeni nesiller yetişir.
Halkın temsilcileri olanlar, hükümet üyeleri, kendi gelecek planlarını halka dayatma hakkına sahip değiller. Kanlı döngüleri asla son bulmayacaktır. Halk ve insan olarak bizler, bu döngüsel oyuna karşı çıkmakla mükellefiz. Bu moral sorumluluk yüzünden orduya katılmamaya 19 kasım 2012 de karar verdim.”

Natan Blanc, İsraillilerin sahip olduğu haklara Filistinlilerin sahip olamamasını ve savaşı protesto etmek için eline silah almama kararlılığına devam ediyor.

Bizler, bugün biraraya geldik ve bir kez daha İsrailli vicdani retçiler ve Natan Blanc yalnız değildir diyoruz.

Savaş bir insanlık suçudur. Bu suça ortak olmamak her insanın sorumluluğudur. Bu yaklaşımla vicdani retçiler savaşın insan unsuru olmayı reddederler.

Vicdani Ret Derneği olarak, İsrail devletinin Filistin halkına karşı yürüttüğü savaşa karşı çıktığı ve savaşın bir unsuru olmayacağını kararlılıkla sürdürdüğü için hapis cezasına çarptırılan Natan Blanc’ı destekliyoruz ve dayanışmamızı göstermek için de buradayız.

Bizler, israil hükümetinin Filistine dönük saldırgan tutum ve politikalarını kabul etmiyor ve derhal son bulmasını istiyoruz. Dün olduğu gibi bugün de İsrail hükümetinin vicdani retçilere dönük baskı ve cezalandırma politikalarının karşısındayız.

Vicdani retçileri yok sayan, bir insan hakkı olan vicdani ret hakkını tanımayan Türkiye hükümetini de bir kez daha uyarıyor, bu politikasına biranönce son vermeye çağırıyoruz.

Vicdani Ret Derneği olarak, savaşa ve militarizme karşı tavrımızı, her alanda göstermeye kararlıyız.

Reddet, diren, hayır de! Askere gitme!..
Askere gitme, kardeş kanı dökme!

Vicdani Ret Derneği
29 Mayıs 2013

**

haber7.com

İsrailli vicdani retçi için İstanbul’da gösteri


29 Mayıs 2013
Vicdani Ret Derneği, İsrail’in Batı Şeria’da sürdürdüğü işgal politikasını protesto amacıyla askere gitmeyi reddeden Natan Blanc için Beyoğlu’nda destek gösterisi yaptı.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan dernek üyeleri, İbranice yazılı dövizler açtı, “Öldürmeyeceğiz ölmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız” ve “Blanc yalnız değildir” sloganları attı.

Dernek adına basın açıklamasını okuyan Merve Arkun, Natan Blanc’ın, Filistinlilerin de İsrailliler gibi aynı haklara sahip olması yönündeki kararlılığı için askere gitmeyi reddettiğini belirtti.

Vicdani retçilerin, İsrail hükümetinin Filistin halkına karşı takındığı saldırgan tutumun ve politikalarının karşısında olduğunu dile getiren Arkun, Blanc’ı desteklemeye devam edeceklerini aktardı.

Kaynak: AA

**

anarsihaber.org

Natan Blanc İle Dayanışma Eylemi


29 Mayıs 2013
İsrail ordusuna katılmayı reddettiği için hapis cezasına çarptırılan Natan Blanc için Vicdani Ret Derneği dayanışma eylemi yaptı.

Blanc 2012 yılında “2008 yılındaki “dökme kurşun” operasyonundan beri reddimi açıklamayı düşünüyordum. Saldırgan militarizm dalga dalga ülkeyi dolaşıyor, ortak nefret söylemleri ve terörü bitirme lafları da eşlik ediyordu. Bütün bunlar beni reddimi açıklamaya teşvik etti. Halkın temsilcileri olanlar, hükümet üyeleri, kendi gelecek planlarını halka dayatma hakkına sahip değiller. Bizler bu oyuna karşı çıkmakla mükellefiz” diyerek vicdani reddini açıklamıştı.

İsrail ordusuna katılmayı reddettiği için Blanc İsrail devleti tarafından 7 ay içerisinde 9 defa hapis cezasına çarptırıldı. Blanc’la dayanışma göstermek için açıklama yapan Vicdani Ret Derneği açıklamasında “Savaş bir insanlık suçudur bu suça ortak olmamak her insanın sorumluluğudur. Bu yaklaşımla vicdani retçiler savaşın insan unsuru olmayı reddederler. Bu sebeple Filistin halkına karşı yürütülen savaşı reddeden Natan Blanc’ı destekliyoruz” dedi ve “Vicdani retçileri yok sayan, bir insan hakkı olan vicdani ret hakkını tanımayan Türkiye devletini bir kez daha uyarıyor ve bu politikasına bir an önce son vermeye çağırıyoruz” diyerek aynı durumun bu topraklarda da yaşandığını belirtti.

Vicdani Ret Derneği son olarak, savaşa ve militarizme karşı tavrımızı, her alanda göstermeye kararlıyız diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. Atılan sloganlarla ve açılan İbranice dövizlerle Natan Blanc’a destek verildi.

**

VR-DER: İsrailli retçiyle dayanışmaya!..

BASINA VE KAMUOYUNA
İsrail devletinin Batı Şeria’da sürdürdüğü işgale karşı çıkarak askere gitmeyi reddettiği için 6 ay hapis cezasına çarptrılan 20 yaşındaki İsrailli Natan Blanc için 29 Mayıs Çarşamba günü, saat 19:00’da Galatasaray Meydanı’nda, Vicdani Ret Derneği olarak gerçekleştireceğimiz basın açıklaması ve dayanışma eylemimize tüm duyarlı kesimleri ve basını davet ediyoruz.
REDDET, DİREN, HAYIR DE, ASKERE GİTME!
Vicdani Ret Derneği
BASIN AÇIKLAMASI GÜN VE SAATİ:
29 Mayıs 2013 Çarşamba Saat 19:00
YER: Galatasaray Meydanı

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org