Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı’ya ceza: “Sivil ölüme mahkum ediyorlar”

Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı hakkında önce 86 ay 149 gün hapis cezası verildi, sonra bu ceza 20 bin 940 lira para cezasına çevrildi. Yazıcı “bezdirme, bıktırma, yıldırma” politikasına tepkili.

Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı hakkında önce 86 ay 149 gün hapis cezası verildi, sonra bu ceza 20 bin 940 lira para cezasına çevrildi. Yazıcı “bezdirme, bıktırma, yıldırma” politikasına tepkili.

25.08.2021
Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı hakkında açılan pek çok dava birleştirildi ve toplamda 86 ay 149 gün hapis cezası verildi. Borçka Asliye Ceza Mahkemesi, vicdani red hakkını kullanan Şendoğan Yazıcı hakkındaki hapis cezasını 20 bin 940 TL para cezasına çevirdi. Biri askere gitmeyi reddettiği için “Askerlik Kanunu’na muhalefet”, diğeri ise sosyal medya paylaşımlarıyla “halkı askerlikten soğutma, Türkiye Cumhuriyetini aşağılama” olmak üzere iki farklı davada, çok sayıda dosya birleştirilerek yargılanan Şendoğan Yazıcı hakkındaki karar açıklandı. Borçka Asliye Ceza Mahkemesi, Şendoğan Yazıcı’yı önce toplamda 86 ay 149 gün hapis cezasına çarptırdı, sonra da bu cezayı 20 bin 940 lira para cezasına dönüştürdü.

“SİVİL ÖLÜME MAHKUM EDİYORLAR”
Aldığı cezayı #dokuz8Haber’e yorumlayan Şendoğan Yazıcı, verilen cezanın “bıktırma, bezdirme, yıldırma” amacı taşıdığını ve devletin vicdani retçileri sivil ölüme mahkum etmeye çalıştığını vurguladı. Yazıcı, “Şimdi 2 davadan ceza aldım. Arkada Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren 6 dava daha var. Tümü vicdani ret hakkınının kullanımı ile ilgili davalar. Görünen o ki, dört koldan bu davaları bitirmeye çalışıyorlar.” Vicdani reddini açıklarken bilerek yola çıktığını ve vazgeçmeyeceğini vurgulayan Şendoğan Yazıcı, haklı olduğunu bildiği bir konuda sonuna kadar gideceğini, hakkını sonuna kadar arayacağını vurguluyor.

HER GBT’YE BİR DAVA AÇILIYOR!

İstanbul’da 28 Haziran 2010 tarihinde Harbiye Orduevi önünde yaptığı basın açıklaması ile vicdani reddini açıklayan Şendoğan Yazıcı o günden bugüne defalarca gözaltına alındı ve sürekli olarak GBT kontrollerine takıldı. Aynı “suç” gerekçe gösterilerek pek çok davaya maruz bırakılan Şendoğan Yazıcı, bu durumu vicdani ret hakkına yönelik sistemli bir baskı olarak yorumluyor: “Her GBT’de dava açılıyor, her davadan sonra para cezasına dönüşen bir süreç başlıyor. Bunlar aldığım ilk cezalar değil, daha önce de ceza aldım. Bundan sonra da davalar var. Bu böyle sonsuza kadar devam mı edecek? Banka hesabı bile açamıyorum, sivil ölüme mahkum ediliyorum. Hayatımı sürdürebilmek için bir sürü önlem almam gerekiyor. Bu davalar sürekli olarak Demokles’in kılıcı gibi tepemizde sallanıyor.”

Kaynak: dokuz8HABER

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org