Vicdani retçi Uğur Yorulmaz yaşamını yitirdi!

“Benden askere gitmemi istemekle, yaşama olan bütün inancımı, özgür bir dünya hayalimi, umutlarımı istiyorsunuz. Ama onlar bana ait ve kesinlikle onları size vermeyeceğim.”

15 Mayıs 2000’de vicdani reddini açıklayan ve yaşadığı her türlü zorluğa rağmen bu duruşundan vazgeçmeyen Uğur Yorulmaz bugün, kendisini yakalayan hastalığa yenik düştü ve aramızdan ayrıldı. Onu saygıyla anıyoruz.

Cenaze, 7 Temmuz Perşembe günü, Ayvalık-Cunda’da, öğle namazından sonra defnedilecektir.

24 Ocak 2003’de reddini tekrarladı:

Ben Neden Bir Asker Olamam?
Devletler için benim ne düşündüğümün, ne hissettiğimin, nasıl yaşadığımın hiç bir önemi yok. Ben onlar için itaat etmesi gereken milyarlarca küçük insandan biriyim. Benden istenen, kabul etmediğim halde bir devlete, hem de ordunun bir üyesi olarak hizmet etmem; silah kullanmayı ve şiddet yoluyla vatandaşı olduğum iddia edilen devleti savunmayı öğrenmem, koşulsuz şartsız itaat etmem, hatta gerekiyorsa öldürmem ya da ölmem.
Bana dayatılan “askerlik görevi”ni kabul etmem demek; aynı zamanda benim yaratmadığım ama beni çevreleyen, sadece iktidar sahiplerini mutlu eden bu sistemi onaylamam demek… Asla sivri çıkışlar yapmayacağımın ve “onları” ömrüm boyunca rahatsız etmeyeceğimin garantisini kendi ellerimle “onlara” vermem demek…
Oysa ben insanın insan üstündeki egemenliğini, devletleri ve çizdikleri hayali sınırları insanlığın önündeki en büyük engel; orduları ise devletlerin ve sermayenin çıkarlarını zor yoluyla korumak için örgütlenmiş şiddet kurumları olarak görüyorum.
Bütün hayatım boyunca tüm sorunlarımı tartışarak ve sorunun üzerinde kafamı yorarak, en kötü ihtimalle soruna sebep olan her ne ise onunla ilişkimi keserek çözüme ulaştırdım. Ama hiçbir zaman, son çare olarak bile şiddete başvurmadım. Asla herhangi bir emir-komuta zincirinin içinde yer almak istemedim. Artık ne yönetmek, ne de yönetilmek istiyorum. Kendimi bildim bileli; sınıfsız, sınırsız, devletsiz, ülkesiz, sömürmeye değil paylaşmaya dayalı bir dünyada yaşamayı hayal ettim. Bugünkü durumun böyle olmaması, bana dayattığınız yaşama biçimine uymamı gerektirmez.
Benden askere gitmemi istemekle, yaşama olan bütün inancımı, özgür bir dünya hayalimi, umutlarımı istiyorsunuz. Ama onlar bana ait ve kesinlikle onları size vermeyeceğim. Bütün bu fikirlerimden dolayı, askere gitmeyi ve herhangi bir devlete hizmet vermeyi, sonucu ne olursa olsun reddediyorum. Bu fikrimden ya da sadece yapmamaktan ibaret olan eylemimden dolayı hakkımda açılacak davalarda hukuki bir savunma yapmayı kabul etmiyorum ve ortak paydalarda buluştuğumuz tüm insanları da dayanışmaya ve şiddetten arınmış eylemliliğe davet ediyorum.

**

Vicdani retçi Uğur Yorulmaz vefat etti

2000’li yılların başında vicdani reddini açıklayan önemli isimlerden Uğur Yorulmaz vefat etti.- Gazete Duvar

**


Asker Doğmayanlar (Pınar Öğünç, Hrant Dink Vakfı Yay, 2013)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org