Vicdani retçi Zana Aksu’nun banka hesabına el konuldu

“Ben Türk ordusu ya da herhangi zora dayalı bir ordunun içinde yer almayı, parasal katkıyı da reddediyorum. Ceza ile beni sindirmezler, geri adım attıramazlar.”

Vicdani retçi Zana Aksu, para cezasını ödemediği için banka hesabına el konuldu. Aksu, yaşananlara tepki göstererek, “Bir ordunun içinde yer almayı ve parasal katkıyı reddediyorum” dedi.

18 Aralık Cumartesi 2021
DUVAR – Vicdani retçi ve insan hakları savunucusu Zana Aksu’ya, “Askeri kanuna muhalefet etmek” iddiasıyla 18 ay hapis ve 10 bin TL de para cezası verildikten kısa bir sonra banka hesabına da el konuldu. Bu cezadan sonra 17 Aralık cuma günü “Askeri Kanuna Muhalefetten” hakkında tutulan tutanaklar para cezasına dönüşmesi sonucu banka hesabına el konulan Aksu, “Benim zaten tek banka hesabım vardı ona da el konuldu” ifadelerini kullandı.

‘PARASAL KATKIYI DA REDDEDİYORUM’
“Hakkımda yüzlerce tutanak tutuldu bu tutulan tutanaklardan dolayı askerliğe gitmediğim için para cezası verildi” diyen Aksu şunları söyledi: “Bu cezaları kabul etmedim. Hiçbir şekilde ne maddi ve manevi miltiarizme katkı sağlamak istemediğim için banka hesabıma el konuldu. Ben Türk ordusu ya da herhangi zora dayalı bir ordunun içinde yer almayı, parasal katkıyı da reddediyorum. Ceza ile beni sindirmezler, geri adım attıramazlar.”

Ne olmuştu?

Aksu, 10 Aralık 2012 Dünya İnsan Hakları Haftası’nda İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesinde vicdani reddini kamuoyuna duyurmuştu. Askerlik yaşı geçtiği için defalarca para cezası alan Aksu’nun seyahat hakkı da sınırlandırıldı; birçok kontrol noktasında askerliğini yapmadığı için bekletildi.

Bedelli askerlik yapmanın da anti militarizme aykırı olduğunu savunan ve bu yöndeki açıklamaları nedeniyle de hakkında dava açılan Aksu en son 18 ay hapis ceza ve 10 bin para cezasına çarptırılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org