Vicdani Retçiler Yargılanmaya Devam Ediyor

Vicdani retçi Cemal Karakuş hakkında “Askeri Ceza Kanununa Muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın son duruşması Antalya’da bulunan Alanya 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Vicdani retçi Cemal Karakuş hakkında “Askeri Ceza Kanununa Muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın son duruşması Antalya’da bulunan Alanya 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya ifadesi daha önce alınan vicdani retçi Karakuş katılmazken Karakuş’u temsilen Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal katıldı.

Duruşmada söz alan Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal zorunlu askerlik düzenlemesinin anayasaya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

Anayasada zorunlu askerlik düzenlemesi olmadığını belirten Soysal, anayasaya aykırı olarak Askerlik Kanunu ile askerliğin zorunlu kılındığını belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin TC Devleti’ni mahkum ettiği daha önceki kararları da hatırlatan Soysal Anayasa Mahkemesi önünde de vicdani ret hakkıyla ilgili 30’a yakın başvurularının olduğunu ancak Anayasa Mahkemesi’nin üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmediği belirtti.

Mahkemeye emsal kararları da sunan Soysal, kadının soyadı konusunda uygulanan hukuk kurallarının vicdani ret konusunda da örnek teşkil ettiğini ve uygulanması gerektiğini belirterek hukuki durum hakkında savunma gerçekleştirdi.

Mahkeme, askerlik şubesinden istenen yazı gelmediği için davanın görülmesini bir hafta sonrasına 11 Nisan tarihine erteledi.

Cemal Karakuş, 15 Mayıs 2004 de vicdani reddini açıklamıştı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org