Vicdani retçinin GBT deneyi!..

kaldığım otelde, girdiğim GBT sonucunda Vicdani Retçi olmama rağmen bir sorunla karşılaşmadan serbest bırakıldım.
Fakat ertesi gün otele polisler tekrar gelerek askerlik yapmadığım için beni karakola götürdüler. Karakoldan askerlik şubesine götürerek askerlik şubesine teslim edildim.

Selam Arkadaşlar…
….kaldığım otelde, girdiğim GBT sonucunda Vicdani Retçi olmama rağmen bir sorunla karşılaşmadan serbest bırakıldım.
Fakat ertesi gün otele polisler tekrar gelerek askerlik yapmadığım için beni karakola götürdüler. Karakoldan askerlik şubesine götürerek askerlik şubesine teslim edildim. Askerlik şubesindeki memura vicdani retçi olduğumu söyledim ve askerlik yapmayacağımı bildirdim. Görevli memur böyle bir yasal düzenlemenin olmadığını ve askerlik yapmak zorunda olduğumu söyledi. Bunun üzerine bir üst tondan ısrar ettim: “siz bunu bana ne kadar söylesenizde ben askerlik yapmayı reddediyorum”. Israr etmem sonucunda görevli, ast subayla görüşmemi istedi.

Bunun üzerine ast subayın odasına gidip kendisiyle görüştüm. Kendisine vicdani retçi olduğumu söyledim. Ast subayda şuan ki prosedürü bana aktardı. Aktardığı yasal prosedüre göre; birliğime (… Piyede Birliği) teslim olmak üzere bana 10 gün yol izni ve yol parası vererek beni serbest bıraktılar. Askerlik şubesinde pragmatik davranarak, eğer beni serbest bırakacaklarsa, imzalamamı istedikleri belgeleri, onlara gitmeyeceğimi tekrar söyleyerek imzaladım. İşlemlerin sonunda da serbest bırakıldım.

Biraz da yasal prosedürden bahsedeyim.

Bana aktarıldığı kadarıyla, son yasal düzenlemelerle bakaya olduğumdan yüklü bir para cezası (40.000 TL’den fazla) alacağım, fakat askere gidersem bu para cezasının yarısını ödeyeceğim söylendi. Şimdi askere de gitmediğim için işleyecek olan prosedür şöyle: İmzalamamı istedikleri evraka göre on gün içinde birliğime teslim olmam gerekiyor. Teslim olmamam durumunda ise hakkımda dava açılacağı ve yargılanıp para cezası ile birlikte daha zorlu bir sürecin (tutuklanmak gibi) başlayacağını söylediler. Nufusa kayıtlı olduğum ilin askerlik şubesi bu davayı takip edecek ve para cezaları ile valilik ilgilenecekmiş.

Aslında prosedürün ne anlama gelidiğini mantık kuralları içerisinde anlamakta zorlanıyorum. Bir kere ödenmesi imkansız olan bir para cezası keseceklerini söylüyorlar. Hadi korkutmak amaçlı diyelim. Askere gidersem yarısını ödeyecekmişim sanki yarısı çok azmış gibi. Askerlik yapmayacağımı söylememe rağmen yinede serbest bırakıyorlar. Vicdani retçilerde dahil tüm asker kaçaklarının artık tutuklanarak jandarma kontrolünde birliğine mevcutlu sevk edilmemesi de bir başka anlamsız davranış.

Kısaca durum bundan ibaret tüm retçi, savaş karşıtı, aktivist, anarşist arkadaşlara selamlar…
Hasan Çimen

Daha Fazla Bilgi İçin:

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org