Vicdani Retçi “Asker” Diye Kaydedildi, Oy Kullanamadı

Vicdani retçi Demiroğlu’na bu seçimlerde “askersin” denilerek oy kullandırılmaması süreci seçimlerden bir buçuk ay önce, 12 Şubat’ta İstanbul’da denk geldiği Genel Bilgi Tarama (GBT) kontrolüyle başlıyor.

Vicdani retçi Murat Demiroğlu, seçim öncesi denk geldiği GBT sonrası götürüldüğü askerlik şubesinde kendisinden habersiz şekilde askeri birliğe sevk edilmesi ve veri tabanına “asker” olarak kaydedilmesi üstüne seçimlerde oy kullanamadı.

Ekin Karaca İstanbul – BİA Haber Merkezi 03 Nisan 2019, Çarşamba 15:47
Murat Demiroğlu… 34 yaşında vicdani retçi.

Bakaya sayılsa da bugüne kadar ki tüm seçimlerde oy kullanabilmiş. Ta ki 31 Mart yerel seçimlerine kadar.

Çünkü seçimlerden önce askerlik şubesi, kendisinden habersiz olarak, askeri birliğe sevkini yapmış ve Murat Demiroğlu sisteme “Sevki yapılmış bakaya” olarak kaydedildiği için “asker” olarak kabul ediliyormuş.

Vicdani retçi Demiroğlu’na bu seçimlerde “askersin” denilerek oy kullandırılmaması süreci seçimlerden bir buçuk ay önce, 12 Şubat’ta İstanbul’da denk geldiği Genel Bilgi Tarama (GBT) kontrolüyle başlıyor.

GBT’de bakaya olduğu anlaşılan Demiroğlu, polislerce Zeytinburnu Askerlik Şubesi’ne götürülüyor.

Burada kendisine verilen evrakları vicdani retçi olduğunu belirterek imzalamayan Demiroğlu, kendisine haber verilmeden askeri birliğe sevk ediliyor ve veri tabanına “asker” olarak kaydediliyor.

Demiroğlu askere sevk edildiğini ise seçimlere altı gün kala, 25 Mart Pazartesi günü öğleden sonra Küçükçekmece İlçe seçim Kurulu’ndan telefonuna gönderilen mesajla öğreniyor.

Mesajın ardından ertesi gün Küçükçekmece İlçe Seçim Kurulu’na giderek asker olmadığını belirten ve itirazda bulunan Demiroğlu, bundan sonraki süreci şöyle anlatıyor:

Önce Seçim Kurulu, sonra askerlik şubesi

“İlçe Seçim Kurulu’nda benden askerlik şubesine giderek ‘askerlikle ilişiği yoktur’ yazılı belge almamı istediler. Ben de memurlara askere çağrıldığımı ama vicdani retçi olduğum için gitmediğimi, bunun da oy kullanmama engel olmadığını açıklamaya çalıştım.

“Ertesi gün Zeytinburnu Askerlik Şubesi’ne gittim. GBT sonrasında da buraya götürülmüştüm. O zaman tutulan, vicdani retçi olduğum gerekçesiyle hiçbir evrakı imzalamadığıma dair bir tutanak vardı. O tutanağın kopyasını alıp tekrar İlçe Seçim Kurulu’na gittim ama sonuç alamadım.

Tekrar askerlik şubesi

“Perşembe öğleden sonra İlçe Seçim Kurulu’ndan aradılar ve askerlik şubesiyle görüştüklerini, askerlik şubesinden benim için ‘Sevki yapılmış bakaya’ denildiğini, askerlik şubesine gitmem gerektiğini söylediler.

“Cuma günü tekrar askerlik şubesine gittim. Polis tarafından askerlik şubesine götürüldüğümde rızam dışında sevk işlemi yapıldığı için veri tabanlarında asker gözüküyormuşum.

“Sistem kaydımı istedim”

“Askerlik şubesine ‘Ben asker değilim, kurumunuz beni asker olarak kaydetmiş, sisteminizde nasıl kayıtlı olduğumu öğrenmek istiyorum’ diye dilekçe verdim.

“O sırada bir albay ‘Senin askere gelmen lazım, biz böyle bir belge vermek durumunda değiliz’ dedi.

“Ben de kanun gereği, bilgi alma hakkı çerçevesinde yazılı başvuru yaptığım için beni bilgilendirmeniz gerekiyor dedim.

“Albayın ‘Bunu yapmak için kanunen 30 gün süremiz var’ demesi üstüne ordu olarak görevlerinin bu ülkenin vatandaşlarının haklarını korumak olup olmadığını sordum ve belgeyi vermemeleri halinde oy kullanma hakkımı kullanamayacağımı hatırlattım.

“Bunun üstüne albay ‘Sen sevk talep etmeden nasıl sevk edebilirler’ dedi; o da şaşırdı. Bana bağlı olduğum askerlik şubesine faks çekileceği söylendi.

“Belge vereceklerine yine sevkimi yapmışlar”

“Belki o esnada yanıt gelir, sonuç alırım diye o işlemleri beklemeden İlçe Seçim Kurulu’na gittim.

“Saat 16.30 gibi askerlik şubesinden aradılar ve dilekçeye yanıt geldiğini söylediler.

“Ben de durumla ilgili belge verip vermeyeceklerini sordum. ‘Yok, sizin sevkinizi yapacağız’ dediler. Zaten rızam dışında sevkliyken, yeniden sevk edeceklermiş…

“Ben size bunun için başvurmadım dedim ama başka bir şey yapamıyorlarmış.

“Benim haberim olmadan beni askere sevk ettikleri için, sevki yapılmış bakaya konumundayım. Bu nedenle oy kullanamıyorum. Oy kullanabilmek için sevkin iptali talebiyle askerlik şubesine başvuruyorum. Sonra beni arayıp sevkiniz yapıldı, gelin diyorlar.

“Bilgi almak için verdiğim dilekçeyi cevaplamak yerine mağduriyetimi tekrarladılar.

“Vicdani retçiler sevk istemediklerini açıkça belirtsin”

“Yani aslında sevk edip etmemek askerlik şubesindeki memurların kararı. Ya da onlara verilen emre bağlı.

“Vicdani retçilerin askerlik şubelerinde sevk edilmek istemediğini açıkça belirtmesinin faydalı olacağını belirtmek istiyorum. Memurların ‘Eksik evrak var’ diyerek, sevk etmeyebildiklerini öğrendim.”

Av. Soysal: Kişi teslim olana kadar sivildir

Konu hakkında görüştüğümüz Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı avukat Gökhan Soysal, şunları söyledi:

“Bakaya olanların oy kullanmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

“Askeri birliğe teslim olunmadığı sürece kişi asker değil, sivildir.

“Murat da herhangi bir askeri birliğe dahil olmadığı için ‘asker kişi’ saymaları ve oy kullandırmamaları saçma.

“Çünkü bakaya olan birçok insan oy kullandı. Murat dışında da kullandırılmayan duymadık.

“Yaşananlarla ilgili, gerekli hukuki işlemleri başlatacağız.”
(EKN)

Kaynak: Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org