Volkan Engin

Gönderdiği e-posta ile vicdani reddini açıkladı.

Merhaba ben Volkan Engin. Özgür irademle vicdani reddimi beyan ediyorum.

Herhangi bir düzenli orduya katılmak istemiyorum ve katılmayacağım.

Her saniye militarist düşüncenin yol açtığı yıkımları seyrettiğimiz veya doğrudan bu yıkımların ortasında bulunduğumuz günümüz dünyasında, en temelde militarist düşünceyi reddediyorum. İktidar olanların yada olmaya çalışanların yönergeleriyle şekillenmek istemiyorum. Böyle bir varoluşun ne mantığımda ne de vicdanımda kabul görmesi mümkün değil. Benim gözümde ‘zorunlu görev’ adı altında oluşturulan tahakküm ortamları ‘bütünüyle’ topluma hiçbir faydası olmayan ve insan haklarını görmezden gelen, kanla dönen bir çarktır.

Kabul edilemez bu durum karşısında itaatsizliğin en önemli çözüm olduğunu varsayıyor ve ne orduya ne de devlete itaat etmeyeceğimi beyan ediyorum. Silahsız ve sınırsız bir dünya için öldürerek değil yaşatarak var olmayı istiyorum. Döktüğü kan, uyguladığı asimilasyon ve dayattığı inancın beslediği cehaletle var olan bir devletin, birkaç yılda bir belli şartlar ve ücretler karşılığında satılığa çıkartmakta sakınca görmediği ve “Vatan Borcu” adı altında henüz doğmadan beni borçlandırıp şart koştuğu askerlik görevini tanımıyorum.

Ve biz gençler savaşa ön ayak olursak yaşadığımız bu coğrafyaya barış hiç bir zaman gelmeyecek. Kendi insanımı öldüremem. Kendi milletime karşı silah tutarsam ya da silah tutanlara istemeden de olsa yardım edersem kendimi bir ömür boyu af edemem. Beni vatansız bırakanlar bana “vatan borcun var” diye zorunlu askerliği dayatamaz. Parantez içinde sivil ölümü göze alarak sadece vicdanen değil, aklen ve mantıken zorunlu askerliği red ediyorum.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımla Volkan Engin

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org