VR-DER: “15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde Çağırımızdır: Filistin’de Savaşı Durdurun!”

Bu çağrımız İsrail’e veya bir başka devlete değil tüm insanlara! Gelin savaşın insan kaynağını kurutalım, Filistin’de ve dünyanın neresinde olursa olsun savaşları durduralım!

Bu çağrımız İsrail’e veya bir başka devlete değil tüm insanlara! Gelin savaşın insan kaynağını kurutalım, Filistin’de ve dünyanın neresinde olursa olsun savaşları durduralım!

2021 yılında 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde bu sefer Filistin’de halklara açılan savaşı izliyoruz. Onlarca çocuğun da içinde olduğu birçok insan katledilmeye devam ediliyor. Gelen bilgilere göre şimdiye kadar 133 insan katledildi.

Savaşları destekleyen, savaşları büyüten, savaş borazanlığı yapan insanların tekelinde olan medyada İsrail’e ilişkin haberler her ne kadar kendine yeni yer bulsa da İsrail’de yaşayan vicdani retçiler uzun bir zamandan beri gündemimizdeydi.

Çoğu devletten farklı olarak kadınlara da zorunlu olarak askerlik yaptırılan İsrail’de 2021’nin başlarında 60 kişi vicdani reddini açıklamış ve İsrail Devleti’nin işgal ve apartheid politikalarını protesto etmek için orduda hizmet etmeyi reddettiklerini ilan etmişlerdi. O haber neredeyse kendisine hiç yer bulmadı. “Gerçekte, İsrail ordusunun amacı, kendisini düşman ordulardan korumak değil, sivil bir nüfus üzerinde kontrol sağlamaktır.” denilen açıklamada açık bir gerçek vurgulanmıştı: İşgal aynı zamanda İsrail toplumunu da zehirliyor.

Militarist sistem dünyanın neresinde olursa toplumları zehirler. Dünyada düşmanlığın en büyük kaynağı ordulardır, çünkü varlıkları için düşman(lar)a ihtiyaçları vardır. Biz vicdani retçiler, savaş karşıtları ve anti-militaristler olarak devletin öldürmemiz için işaret ettiği düşmanlar istemiyoruz; biz savaşlar, katliamlar ve milliyetçi militarist politikalar istemiyoruz. Bunlara karşı mücadele etmemiz için elimizde olansa savaşlara, katliamlara karşı çıkmak ve vicdani retlerimizi açıklamaktır.

Dönüşüm insanın kendisinde başlar ve bugün bende başlayan dönüşün yarın bizdeki dönüşüm olur. Ne kadar televizyonları, gazeteleri, silahları, orduları olursa olsun hepsine vicdani retlerimizi açıklayarak ve bir araya gelerek karşı çıkabiliriz.

Gelin savaşları durduralım!

Gelin vicdani retlerimizi açıklayalım!

Vicdani Ret Derneği

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org