VR-DER: 15 Mayıs’ta Barışın Sesini Yükseltip Vicdani Retlerimizi Açıklıyoruz

Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs 2019’da herkesi basın açıklamasına davet ederek vicdani ret açıklamaya çağırdı.

 

15 Mayıs 2019’a yine vicdani retçilerin en temel haklarına saldırılarla giriyoruz. Vicdani retçiler hâlen idari para cezaları, ceza davaları ve işten çıkarılma gibi insan haklarına aykırı uygulamalarla baskı altına alınıyor.

Hukuken Olağanüstü Hal (OHAL) kaldırıldı. Ancak OHAL uygulamaları olağanüstü şartlarda değil artık olağan şartlarda da uygulanıyor. Yıllardan beri vicdani retçilere uygulanan ve sivil ölüm anlamına gelen baskılar, artık daha yaygın hale gelmiş durumda.

Tüm bunlara rağmen Anayasa Mahkemesi, 6 yıl önce gerçekleştirmiş olduğumuz vicdani ret hakkının ihlal edildiğine ilişkin bireysel başvuru olmak üzere 30’a yakın bireysel başvurunun hiçbiri hakkında karar vermiş değil.

Kamuoyunda sürekli yeni askerlik kanunu adı altında çeşitli söylemler tartışıladursun neredeyse 3 yılda bir uygulanan bedelli askerlik de artık iyiden iyiye sürekli hale getirilmek isteniyor. Ve yine vicdani ret hakkı görmezden geliniyor.

Biz vicdani retçiler, savaş karşıtları ve anti-militaristler olarak tüm bu militarist baskılara karşı insanları vicdani reddini açıklamaya ve barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

15 Mayıs 2019’da İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenleyeceğimiz basın açıklamamıza herkesi çağırıyor, vicdani retlerini açıklamaya davet ediyoruz.

Vicdani Ret Derneği

 

Tarih: 15 Mayıs 2019 Çarşamba

Saat: 11:00

Yer: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org