VR-DER Maçka Forumu’ndaydı…

Geçtiğimiz hafta Etiler Forumu’na katılan Vicdani Ret Derneği üyeleri, dün akşam da Maçka Parkı’ndaki foruma katılarak, vicdani ret hakkında açıklayıcı konuşmalar yaptı, dinleyenlerin sorularını cevaplandırdı.

Vicdani Ret Derneği, park forumlarında vicdani ret konulu sunumlar yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Etiler Forumu’na katılan Vicdani Ret Derneği üyeleri, dün akşam da Maçka Parkı’ndaki foruma katılarak, vicdani ret hakkında açıklayıcı konuşmalar yaptı, dinleyenlerin sorularını cevaplandırdı.

Dernek adına, eşbaşkan Merve Arkun’un vicdani rettin tarihçesi ve günümüzdeki durumu ile ilgili bilgileri vermesinin ardından, asıl sorunu militarizm olarak gördüklerini, bunun ortadan kaldırılması için mücadele etiklerini, bu mücadelenin bir parçası olarak da Vicdani Ret Derneği’ni kurduklarını, böylece en örgütlü militer kurum olan orduda yer almak istemeyen, askere gitmeyi reddeden bireylerin, devletin, askeri yargının ve kışlanın cenderesinden kurtarmayı hedeflediklerini belirtti.

Ancak bunun tek başına yeterli olamayacağını, örneğin kendisinin bir kadın olarak askere gitmek zorunluluğu olmamasına karşın vicdani ret kararını vermesinin tam da buraya oturduğunu, kadınların militer ve erkek egemen toplumda yalnızca asker yetiştireni asker yolu gözleyen ya da asker ardından ağlayan konuma itildiğini, bunun için de bir kadın olarak bir kez daha ezildiğini söyleyerek, kendi vicdani reddinin, bu durumu teşhir için gerekli olduğu kadar, erkek retçilerle de dayanışma eylemi olduğunu düşündüğünü söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye iade edilen ve ardından tutuklanan vicdani retçi Onur Erden’in durumuna da değinen Merve Arkun, dernek olarak Onur ile dayanışma kampanyası başlattıklarını, forum katılımcılarının da yollayacakları fakslar ile cezaevindeki işkence ve kötü muamelenin önüne geçilebileceği duyurusunu yaptı. Ayrıca üye olsun olmasın herkesin dernek faaliyetlerine katılabileceği, çalışmalarda aktif olarak yer alabilecekleri bilgisini verdi.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org