VR-DER Silah Fuarını ve Silahlanmayı Protesto etti

VR-DER Eşbaşkanı Merve Arkun, “Burada sergilenen silahlar insanlığa hayır değil ölüm getirecek. Bu silahlar insanlık için övünç değil utanç kaynağıdır, çünkü dünyanın dört bir yanında çatışmaları körüklemek ve sivil halkı öldürmekten başka bir işe yaramayacak” dedi.

Silah fuarına karşı anti-militarist protesto

İstanbul TÜYAP’ta düzenlenen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İnsanlık için hayırlı olsun’ diyerek açtığı IDEF 2015 Savunma Sanayii Fuarı, Vicdani Ret Derneği ve anti-militaristler tarafından protesto edildi: ‘Silahlanma insanlığa hayır değil ölüm getirecek’

ONUR EREM @onurerem
Vicdani Ret Derneği ve anti-militarist yurttaşlar, üç gündür İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde sürmekte olan IDEF 2015 Savunma Sanayii Fuarı’nı protesto etti.

Bugün saat 14.00’te Vicdani Ret Derneği’nin çağrısıyla fuar alanının önünde toplanan yurttaşlar, bir basın açıklaması yaparak bireysel silahlanmanın ve militarizmin daha fazla ölüme yol açacağını vurguladı.

ÖVÜNÇ DEĞİL UTANÇ KAYNAĞI
Fuarın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘İnsanlık için hayırlı olsun’ sözünü eleştiren VR-DER Eşbaşkanı Merve Arkun, “Burada sergilenen silahlar insanlığa hayır değil ölüm getirecek. Bu silahlar insanlık için övünç değil utanç kaynağıdır, çünkü dünyanın dört bir yanında çatışmaları körüklemek ve sivil halkı öldürmekten başka bir işe yaramayacak” dedi.

YILLIK 5 TRİLYON TL
Dünya çapında yıllık askeri harcama miktarının yaklaşık 5 trilyon TL’ye denk geldiğini hatırlatan Arkun, bu miktarın 98 ülkenin yıllık GSYH’sının toplamından fazla olduğunu söyledi. “Yoksul halkın cebinden vergi olarak alınan paralarla burada sergilenen kitlesel ölüm silahları geliştiren devletlere bir çağrımız var: Silahlanmayı ve askeri harcamaları durdurun” diyen Arkun, geliştirilmekte olan yazılımlarla insansız hava araçlarının hedeflerine otonom bir şekilde saldırması gibi askeri teknolojilerin tehlikesine dikkat çekti.

MİLİTARİZM ÖLDÜRÜR
Arkun konuşmasını “Unutmayın, bütün bu silahlar her gün, dünyanın dört bir yanında insanları öldürmek için kullanılıyor. Hedef olma sırasının ne zaman size geleceğini asla bilemezsiniz. Militarizm öldürür” diyerek sonlandırdı.

http://www.birgun.net/

Okunan basın açıklaması metni:
Bu silahlar bir gün size de doğrulabilir!

Üç gündür burada gerçekleştirilen IDEF Savunma Sanayi Fuarı’nda dünyanın dört bir yanından silah üreticileri daha fazla insanın hayatını almak için ürettikleri silahları övünerek tanıtıyorlar. Fakat bu silahlar insanlık için övünç değil utanç kaynağıdır, çünkü dünyanın dört bir yanında çatışmaları körüklemek ve sivil halkı öldürmekten başka bir işe yaramayacaklar. Fuarı “Tüm insanlığa hayırlı olsun” diyerek açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a burada sergilenen silahların hayır değil ölüm getireceğini hatırlatmak istiyoruz.

Bugün devletler, silah üreticilerinin finansal ihtiyaçlarına göre alım yapacak kadar silah lobileriyle kanlı, kirli, hukuk ve etik dışı ilişkiler içerisinde. 2014 yılında dünyadaki askeri harcamaların toplamı yaklaşık 5 trilyon liraya ulaştı. Bu dünyadaki 98 ülkenin yıllık ekonomisinin toplamından daha büyük miktar. Yoksul halkın cebinden vergi olarak alınan paralarla burada sergilenen kitlesel ölüm silahları geliştiren devletlere bir çağrımız var: Silahlanmayı ve askeri harcamaları durdurun.

Militarizm daha güçlü silahlara, daha güçlü silahları üreten şirketler de militarizme muhtaç. İnsanlığın bu döngüden kurtulabilmesi için militarizme ve silah endüstrisine karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Aksi takdirde karanlık bir gelecek bekliyor insanlığı. Bugün silah şirketleri, insansız hava araçları için hedeflerini otomatik olarak seçip ateş eden yapay zeka sistemleri, saniyede binlerce mermiyi kilometrelerce uzağa ateşleyebilen silahlar ve havada hedefine doğru yönünü değiştirebilen mermiler geliştirmiş durumda. Unutmayın, bütün bu silahlar her gün, dünyanın dört bir yanında insanları öldürmek için kullanılıyor. Hedef olma sırasının ne zaman size geleceğini asla bilemezsiniz.

Derneğimiz savaşın ve silahlanmanın karşısında olmaya devam edecektir.

Militarizm öldürür.

Vicdani Ret Derneği

08.05.2015

Basın açıklamasının videosu
https://www.youtube.com/watch?v=HIbzsUZYRfw&feature=youtu.be

Basından:
http://www.demokrathaber.net/guncel/vicdani-retciler-savunma-sanayii-fuari-ni-protesto-etti-savunma-degil-katliam-fuari-h48731.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org