WRI: Başta Ukrayna ve Rusya halkı olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanları Ukrayna’da savaşa “Hayır!” demeye çağırıyoruz

Rusya, Ukrayna ve NATO ülkelerindeki hem askere alınmış askerleri hem de profesyonel askerleri, vicdani retlerini ilan ederek ve/veya askeri birliklerden firar ederek savaşa katılmalarını reddetmeye çağırıyoruz.

Savaş Karşıtlarının Ukrayna’daki savaş hazırlıklarına ilişkin Uluslararası bildirisi

11 ŞUB 2022
War Resisters’ International (Uluslararası Savaş Karşıtları), şu anda Ukrayna’daki mevcut siyasi krize askeri tepkiler vermeyi düşünen NATO ve Rusya’nın savaş hazırlıklarını kınıyor. Savaş başlarsa ölüm, yıkım, acı, kitlesel yerinden edilme, ekonomik kriz ve daha birçok sonuç getirecektir.

Ayrıca Ukrayna ve Rusya’daki savaş hareketine direnirken barış hareketlerine dayanışmamızı ve desteğimizi ifade etmek istiyoruz.

Başta Ukrayna ve Rusya halkı olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanları Ukrayna’da savaşa “Hayır!” demeye çağırıyoruz. Ne kadar zor görünürse görünsün müzakerelerin alternatifi yoktur. Savaş direnişçileri olarak, mevcut savaş hazırlıklarına, bölgeye ve sınır bölgelerine kitlesel silah ve asker hareketlerine ve ayrıca Ukrayna krizi etrafında hem Rusya hem de NATO tarafından medya manipülasyonuna şiddetle karşı çıkıyoruz. Savaşın teşvik edilmesi, insanların zihinlerinin ve kalplerinin kutuplaştırılması felakete götüren bir yoldur. Aşırı bilgi yüklemesi ve sıcak-soğuk bilgi taktikleri kafa karışıklığı yaratır ve savaşa muhalefeti kaçınılmaz olarak sunarak azaltmayı amaçlar. Böyle bir savaşta yegane kazananlar, silah üreticileri, tüccarları ve diğer savaş vurguncuları olacaktır.

Sadece birkaç ay önce, NATO birlikleri Afganistan’dan geri çekildiğinde, savaşın, herhangi bir biçimde, herhangi bir çatışmaya çözüm sağlayamayacağı açıktı. Sınırsız bütçeli ve sivil halk üzerinde işledikleri suçlara karşı dokunulmazlığı olan yabancı birliklerin 20 yıl boyunca varlığı bile Afganistan’daki çatışmanın sona ermesini sağlayamadı. NATO’nun bu ülkeye müdahalesinin sonuçları korkunç ve ne yazık ki onlarca yıl sürecek.

War Resisters’ International, 100 yıldan fazla bir süredir savaş hazırlıklarının bir parçası olmayı veya silahlı çatışmalara katılmayı reddeden herkese destek sağlamak için çaba harcadı ve koşulsuz olarak bunu yapmaya devam edecek. Savaşa ve savaş hazırlıklarına katılmayı reddetmek temel bir insan hakkıdır ve dünyanın her yerinde buna böyle davranılmalıdır. Rusya, Ukrayna ve NATO ülkelerindeki hem askere alınmış askerleri hem de profesyonel askerleri, vicdani retlerini ilan ederek ve/veya askeri birliklerden firar ederek savaşa katılmalarını reddetmeye çağırıyoruz. Herkes katılmayı reddederse savaş olamaz.

– Savaş Karşıtlarının Uluslararası Yürütme Komitesi, Şubat 2022

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org