Yargı, ‘intihar’ eden asker de ‘şehit’ sayılır dedi

“Bugüne kadar intihar vakalarıyla yapılan başvurularda mahkemeler ret kararı veriyordu. Ancak ilk defa yargı böyle bir davada olumlu bir karar verdi. Bu kararla intihar eden askerler de görev şehidi sayılacak ve ailelerine maaş bağlanacak”

Kışlada intihar da etse ‘şehit’ sayılır

25 Temmuz 2014 Cuma 12:10 |
Kışlalarda şaibeli asker ölümü haberlerinin art arda gelmesi ve çoğunun ‘intihar’ denilerek dosyasının kapatılması tartışma konusu olurken, Ankara 4. İdare Mahkemesi, intihar ettiği iddia edilen Er Remzi Kılıçaslan’ın ailesinin açtığı davada ilk defa, intihar eden bir askerin görev şehidi sayılarak, askerin ailesine “vazife malulü” maaşı bağlanmasına karar verdi

Hürriyet.com.tr’de Mesut Hasan Benli imzasıyla yayınlanan habere göre kararda, Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki yönetmeliğin, görevi nedeniyle maruz kalınan hastalık sonucu ölüm olayının gerçekleşmesi durumunda aylık bağlanmasına imkan verdiği belirtilerek, “Er Remzi Kılıçaslan’ın yaptığı görev nedeniyle maruz kaldığı hastalık (psikolojik rahatsızlık) sonucunda intihar edebileceği hususu göz önüne alınarak davacının talebinin değerlendirmesi gerekir” denildi.

MAAŞ TALEBİNİ SSK REDDETTİ

2003 yılında Kars 14. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda askerlik görevini yapan Piyade Er Remzi Kılıçaslan, nişancılık eğitimi sırasında, atış için hazırlanmış bulunan G-3 piyade tüfeği ile intihar etti. Kılıçaslan’ın ailesi 2013 yılında çocuklarının “vazife malulü” sayılarak, kendilerine maaş bağlanması talebiyle SSK’ya başvurdu.

SSK, yapılan başvuruya 60 günlük süre içinde yanıt vermedi. Bunun üzerine ailenin avukatı İsmail Kılıç, SSK’nın “zımmen ret” kararının iptali için Ankara 4. İdare Mahkemesine dava açtı. İntihar eden askerlerin ailelerinin “vazife malulü sayılma” taleplerine şimdiye kadar olumsuz yanıt veren yargı bu sefer farklı bir karara imza attı. Ankara 4. İdare Mahkemesi ilk defa, intihar eden bir askerin görev şehidi sayılmasına karar verdi. Mahkeme oy birliği ile aldığı kararda, şöyle denildi:

AİLEYE MAAŞ BAĞLANMALI

“İntihar vakalarının psikolojik rahatsızlıklar neticesinde görüldüğü, Remzi Kılıçaslan’ın yaptığı hizmet nedeniyle veya bu yüzden maruz kaldığı psikolojik rahatsızlık sonucu intihar girişiminde bulunmuş olabileceği, Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Yönetmeliğin 2. Maddesi hükmüne de görevi nedeniyle maruz kalınan hastalık sonucu ölüm olayının gerçekleşmesi sonucu durumunda aylık bağlanması gerektiğinin belirtildiği görülmektedir. Bu durumda Remzi Kılıçaslan’ın yaptığı görev nedeniyle maruz kaldığı hastalık (psikolojik rahatsızlık) sonucunda intihar edebileceği hususu göz önüne alınarak davacının talebinin değerlendirmesi gerekmekte iken, davacının vefat eden oğlu Remzi Kılıçaslan’ın vazife malulü sayılması yönündeki talebinin zımmen reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığı kanaatine varılmıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline karar verildi.”

SSK’YA MAAŞ BAĞLAYIN BAŞVURUSU

Mahkemenin kararı üzerine Avukat İsmail Kılıç, 24 Temmuz’da SSK’ya başvurarak, aileye maaş bağlanmasını talep etti. Kılıç, Hürriyet’e, “Bu karar askerde intihar eden veya intihar ettiği söylenen asker aileleri için bir milat niteliğindedir. Bugüne kadar intihar vakalarıyla yapılan başvurularda mahkemeler ret kararı veriyordu. Ancak ilk defa yargı böyle bir davada olumlu bir karar verdi. Bu kararla intihar eden askerler de görev şehidi sayılacak ve ailelerine maaş bağlanacak” dedi.

12 YILDA 934 İNTİHAR

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağababa’nın, 2000-2012 yılları arasında kaç askerin intihar ettiğine ilişkin verdiği soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz “intihar ederek vefat eden personel sayısının 934 olduğunu” açıklamıştı.

taraf.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org