“Yerli ve milli” silahlarla gerçekleştirilen savaşın rantı kimlere gidiyor

“Yerli ve milli” silahlardan piyade tüfeği MPT-76’yı aile dostu Sarsılmaz silah firmasının sahibi Latif Aral Aliş, İHA ve SİHA’ları, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın başında olduğu Bayraktar Holding, Kirpi gibi zırhlı araçları, Erdoğan’ın aile dostu ve partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nda yer alan BMC’nin sahibi Ethem Sancak tarafından üretiliyor.

İşgalciliğin palazlandırdığı sermaye

İç siyasette 2019 hesapları yapan Erdoğan’ın “yerli ve milli” dediği silahlar, damadı Selçuk Albayrak, aile dostu Latif Aral Aliş ve Ethem Sancak tarafından üretiliyor. Savaşın rantı da bu ailelere kalıyor.

25 Ocak 2018
Türk Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde medya temsilcilerini Efrîn operasyonuyla ilgili hizaya çekti. 15 maddeden biri de “Operasyonun Türkiye’nin yerli ve milli silah üretimi ve kabiliyetiyle olduğunun hatırlatılması” vurgusuydu. Büyük bir övgü kaynağı olarak neredeyse medyanın tamamında reklamı yapılan “yerli ve milli” silahların birçoğunun AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi, dostları ve partilileri tarafından üretilen silahlar olması dikkat çekti.

Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ve oğlu Bilal Erdoğan, Efrîn’e yönelik hava saldırısını operasyon merkezinde verdiği fotoğrafla, savaşın aile açısından önemini özetledi. Orduya İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üreten damat Bayraktar, 21 Ocak’ta saat 17.25’te twitter hesabında yayınladığı, “İlk kez Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılan yeni geliştirdiğimiz teknolojiler ile Milli İHA’larımız Afrin’de görev başında. Teknik ekibimizle birlikte TSK’mize destek olmak maksadıyla sahadayız” mesajıyla ürettikleri silahların operasyonda kullanıldığını ilan etti.

‘Yeri ve Milli’ mallar

CHP’nin de gururlandığı “yerli ve milli” silahlardan piyade tüfeği MPT-76’yı 2003’te Erdoğan’a altın kaplamalı ‘‘Bernardelli 2000’’ marka tabancayı hediye eden aile dostu Sarsılmaz silah firmasının sahibi Latif Aral Aliş tarafından üretiliyor.

İHA ve SİHA’lar, Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın başında olduğu Bayraktar Holding tarafından üretiliyor.

Kirpi gibi zırhlı araçlar, Erdoğan’ın aile dostu ve partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nda yer alan BMC’nin sahibi Ethem Sancak tarafından üretiliyor.

BMC için rehine pazarlığı

Geçtiğimiz günlerde Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tutuklu gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılması karşılığında BMC ortaklı Alman savunma sanayisi şirketi Rheinmetall’ine tank yenileme fabrikasının kurulması teklifinde bulunduğu basına yansımıştı.

Pastanın büyük dilimi

Özelikle Airbus, Leckheed Martin, Pratt &Whitney, Boeing, Sikorsky gibi Alman ve ABD devlerine taşeron/tedarikçilik yapan Aselsan, FNSS, Havelsan, Kale Savunma Havacılık, Katmerciler, Netaş, Otokar, STM, TEI, TUSAŞ gibi büyük pay kapan firmalar, havacılık sanayi için aksam, zırhlı araçlar, muhtelif silahlar, bunlara ait aksam ve parçalarla mühimmatlar üretiyor. Pazarı büyüten etkenlerden Türk ordusunun ihtiyaçlarının yüzde 60’ını bu firmalardan tedarik ediyor. Yaklaşık 500 firmanın paylaştığı pastanın büyük bölümü ise Konya, Kayseri ve Ankara merkezli “yeşil sermaye”ye gidiyor.

2018 bütçesindeki artış

2018 bütçe ödeneklerinde en fazla artırılan kalemler, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı olması da bugünkü tabloyu netleştiriyor. Bütçede en büyük artış savunma kaleminde oldu. Milli Savunma Bakanlığı bütçesi yüzde 41, İçişleri Bakanlığı bütçesi yüzde 25, Jandarma Genel Komutanlığı bütçesi yüzde 42 ve Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesi ise yüzde 18 artırıldı. 672 milyar liralık bütçenin 88 milyarı savunmaya ayrıldı. Buna Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 2018 yılı ödeneği 2.3 milyar lira, örtülü ödenek için ise 2 milyar ayrılması, söz konusu pastayı büyütüyor. Efrîn saldırısı için camilere “zafer duası” talimatı veren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılı ödeneğinin ise 7.7 milyar lira olması dikkat çekiyor.

Hep beraber kazanıyorlar

Savunma sanayi ihracatında büyük pay kapanlardan Erdoğan’ın aile dostu Latif Aral Aliş, yıl sonu için hedeflerinin 2 milyar dolar, 2023 ihracat hedefinin ise 25 milyar dolar larak tahmin ediyor.

CHP’nin koşulsuz destek verdiği Efrîn saldırısında başarılı çıkacak bir Erdoğan’ın iç siyasetten düştüğü darlığı aşacağı ve 2019 hedefine ulaşacağı; ticaretten de ailesini, dostlarını ve sermayedarlarını büyüteceği hesapları yapılıyor.

Kaynak: YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org