Yunanistan, Türkiye sınırına 40 kilometrelik çelik duvar ördü

Yunanistan Vatandaşları Koruma Bakanı Mikalis Krisohoyadis, Afganistan’daki krizin “göçmen akışını artırabileceğine” değinerek “Pasif bir şekilde oturup bekleyemeyiz. Sınırlarımız güvenli ve dokunulmaz olmalı” dedi.

Yunanistan, Afganistan’dan olası bir göç dalgasına karşı Türkiye sınırına çelik duvar ördü

23 Ağustos 2021
Yunanistan, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesinin ardından Türkiye kara sınırınındaki 12,5 kilometrelik duvarı 40 kilometreye tamamladı. Afgan sığınmacıların Avrupa’ya ulaşmasını engellemek amacıyla uzatılan çelik duvar, gözetim sistemleriyle donatıldı.

Yunanistan, Afgan sığınmacıların Avrupa’ya ulaşmasını engellemek için Türkiye sınırına 40 kilometrelik çelik bir duvar ördü. Yunan yetkililer, “Yunanistan’ın olası bir göçmen krizinde Avrupa’ya giden göçmenlerin kapısı haline gelmek istemediğini” belirtti.

Yunanistan Vatandaşları Koruma Bakanı Mikalis Krisohoyadis cuma günü (20 Ağustos) Savunma Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı ile Evros bölgesini ziyaret ettikten sonra Afganistan’daki krizin “göçmen akışını artırabileceğine” değindi. Krisohoyadis, “Pasif bir şekilde oturup bekleyemeyiz. Sınırlarımız güvenli ve dokunulmaz olmalı” dedi.

Yunanistan Vatandaşları Koruma Bakanı Mikalis Krisohoyadis
Krisohoyadis, mevcut 12,5 kilometrelik duvarın 40 kilometreye tamamlandığını ve ayrıca duvarın yüksek teknolojili elektronik izleme sistemiyle donatıldığını da söyledi.

Yunanistan’a karadan veya denizden gelen göçmenlerin sayısı, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile imzaladığı 2016 yılındaki anlaşmadan sonra azalmıştı.

Erdoğan: “Afganistan ve İran, olası bir göç dalgasına karşı koyulabilmesi için desteklenmeli”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma günü (20 Ağustos) telefonda görüşmüş ve Erdoğan, Afganistan ve İran’ın desteklenmesi gerektiğini, aksi takdirde yeni bir göç dalgasının “kaçınılmaz” olduğunu söylemişti.

Yunanistan son aylarda göçmen kamplarını çitle çevirmişti. Ayrıca, Türkiye’ye yakın olan Samos (Sisam) ve Lesvos (Midilli) adalarında iki kapalı tip tesis inşa etmek için AB çapında ihaleler açarak, göç politikasını katılaştırmıştı.

Kaynak: Reuters

Derleyen: Zeynel Yıldırım

Kaynak: medyascope

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org