İspanyol bankaları, “sınırların askerileştirilmesi için’ silah şirketlerine 13,5 milyar avro kaynak aktardı

Centre Delàs tarafından hazırlanan bir rapora göre, İspanya merkezli Banco Santander, BBVA ve diğer 42 finans kuruluşu, son iki yılda sınırların askerileştirilmesine 13,5 milyar avrodan fazla kaynak ayırdı.

İspanyol bankası, 2020 ile 2022 yılları arasında sınırların askerileştirilmesini 13.5 milyar avro ile finanse etti.

17 MART 2023
Sınır militarizasyonu pahalı ve aynı zamanda kazançlıdır. Centre Delàs d’Estudis per la Pau tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, toplam 44 İspanyol finans kurumu, sınırların militarizasyonu için 14.308 milyon dolardan fazla -cari döviz kuruna göre yaklaşık 13.5 milyar avro- on iki silah şirketini finanse etmek için tahsis etti. Araştırmacı Gemma Amorós, “Her şey, onların desteği olmadan, Güney Sınırındaki askeri, güvenlik ve kontrol eylemlerinin gerçekleştirilemeyeceğini gösteriyor; bu eylemler, her yıl binlerce insanın ölümüne neden olduğu geniş çapta belgelenmiştir.”

BBVA ve Banco Santander, son iki yılda sırasıyla 4.985 ve 4.752 milyon dolar katkıda bulundu -bugünün kuruna göre 4.698 ve 4.479 milyon euro. İlgili diğer kuruluşlar, sırasıyla 182 milyon dolar ve 95 milyon dolar finansman hacmine sahip CaixaBank ve Banco Sabadell’dir. “Çağdaş en bariz trajedilerden birinin ortak sorumluları. Bu bankaların müşterisi olduğumuz ölçüde, bunu bizim paramızla yapmaları çok muhtemel”, diye ekliyor Amorós.

En çok parayı alan silah şirketleri arasında 5 milyar 620 milyon dolara yakın Airbus öne çıkıyor. Trans-Avrupa şirketi, uçak ve füze üretiminde uzmanlaşmıştır. İspanya topraklarında 2014-2019 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen 9 adet A400M Atlas model nakliye uçağı inşa etti. Ayrıca çalışmaya dahil olan diğer iki şirket olan Boeing ve Leonardo ile birlikte MBDA Missile Systems şirketi aracılığıyla füze üretti. Kıbrıs, Yunanistan, Mısır ve Fas’a ihraç edilen füzeler. Ve NH Industries ve yan kuruluşu Airbus Helicopters aracılığıyla Leonard ile birlikte helikopterler.

Rapora göre Airbus, “Avrupa’nın kara ve deniz sınırlarında devriye görevi yapan uçakların ana tedarikçilerinden biri.” Uçakları ve helikopterleri, -Yunanistan’da geliştirilirken yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle Frontex direktörünün istifasına yol açan- Poseidon operasyonu veya Sophia operasyonu gibi Frontex operasyonlarında kullanıldı .

Finanse edilen İspanyol şirketleri arasında Eulen ve Indra da bulunuyor. Spesifik olarak, Álvarez Díaz ailesi tarafından temizlik, huzurevi yönetimi, telefonla pazarlama veya güvenlik gibi çeşitli faaliyetlerle bulunan bir iş grubu olan Eulen, 2019’dan bu yana çoğu göçmenler için geçici konaklama merkezlerini yönetmek için olmak üzere -Delàs Center’a göre alenen insan hakları ihlallerinin işlendiği Ceuta ve Melilla’da- 26 sınır kontrol sözleşmesi aldı (CETI). Toplamda, Armed Bank’tan 2020 ile 2022 yılları arasında 197.000 milyon avronun üzerinde finansman aldı.

Sınırların askerileştirilmesi için bankalar tarafından finanse edilen şirketler.

SEPI aracılığıyla çoğunluk hissedarı İspanya Maliye Bakanlığı olan Indra ise İspanya’nın güney sınırına sınır çitlerinin yerleştirilmesi işinin ana yüklenicilerinden biridir. 2014 yılından bu yana, Avrupa’nın güney sınırının güçlendirilmesi için değeri 43 milyon avronun üzerinde olan 75 sözleşme kazandı.

Yalnızca 2022’de İspanyol Devleti, Sivil Muhafızların Entegre Dış Gözetleme Sisteminin (SIVE) istasyonlarını yeni radarlarla güçlendirmek için Indra’ya değeri bir milyon avronun üzerinde dokuz acil durum sözleşmesi verdi. Daha 2006 yılında Indra, Melilla’daki çitleri güçlendirmek ve üçüncü bir çit inşa etmek için 11 milyon avroluk bir sözleşme aldı.

Indra aynı zamanda Airbus ve Boeing’in de katıldığı, Eurosur gözetim sistemini güçlendirmeyi amaçlayan 47 milyon avro ile finanse edilen ve aynı zamanda Moritanya’daki bir AB gözetleme ağı olan Sea Horse Network programını geliştiren Perseus projesinin koordinatör kuruluşudur. (Fas, Cape Verde ve Senegal, göçü kontrol etmek ve durdurmak amacıyla bilgi toplamak ve değiş tokuş etmek için.) Indra ayrıca AB Ocean2020 deniz gözetim projesi konsorsiyumunun bir parçasıdır.

Centre Delàs’ın raporunun açıkladığı gibi, bu şirketlerin faaliyetlerinin finansal kuruluşlar tarafından finanse edilmesi, krediler ve borçlar yoluyla, hisselerin satın alınmasıyla, aracılık işlemleriyle (sonraki satışları için tahvil veya hisselerin satın alınmasıyla ) veya bu şirketlerden doğrudan tahvil alımı ile yapılmaktadır.

Centre Delàs’ta araştırmacı ve yayının ortak yazarı Edu Aragón, “Toplumlarımızın ve sınırlarımızın militarizasyonunu ve militarizmini besleyen, yerinden edilmiş insanların haklarını, yaşamlarını ve bedenlerini etkileyen tüm bu teçhizata katılan şirketleri destekleyen bankaların, sigorta şirketlerinin ve her türlü finans kuruluşunun müşterisi olmayı bırakmak esastır. bununla karşı karşıya kaldığında tek alternatifin etik bankacılık kuruluşları olduğunu söylüyor.

Kaynak: El Salto

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org