Yunanistan’da savaş karşıtları sesini yükseltiyor: Savaş seviciliği nedir?

Barış yanlısı eylemciler, başta başkent Atina olmak üzere birçok kentte duvar yazıları ve çeşitli açıklamalar kanalıyla savaş karşıtı söylemi dillendiriyor; Doğu Akdeniz’deki gerginlikten siyasi fayda sağlayan kesimler topa tutuluyor.

Nikolaos Stelya [email protected]
DUVAR – Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde son haftalarda Doğu Akdeniz üzerinden yaşanan gerilim komşuda savaş karşıtlarının tepkisini çekti. Barış yanlısı eylemciler, başta başkent Atina olmak üzere birçok kentte duvar yazıları ve çeşitli açıklamalar kanalıyla savaş karşıtı söylemi dillendiriyor; Doğu Akdeniz’deki gerginlikten siyasi fayda sağlayan kesimler topa tutuluyor.

SYRIZA VE KOMÜNİST PARTİ’DEN ELEŞTİRİ

Savaş karşıtı söylemler, son günlerde Yunanistan basınında da kendini göstermeye başladı. Özellikle ana muhalefetteki Syriza’ya yakın medya kuruluşları, Kiryakos Miçoktakis’in muhafazakâr hükümetinin Türkiye’yle ilişkilerde izlediği popülist çizgiye karşı çıkıyor. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de, Türkiye’yle gerginliğin ‘sadece emperyalist odakların ve iki ülke burjuvazisinin işine geldiği’ mesajını vermeye devam ediyor.

‘SAVAŞ SEVİCİLİĞİ NEDİR?’

Muhalif çizgideki Efimerida ton Sintakton gazetesi de, bugün yayımladığı bir başyazıyla önemli bir çıkış yaptı. Gazete, ‘Savaş seviciliği nedir?’ sorusunu sorarak, savaş spekülasyonu yapan çevrelerin yeni gerginlikten siyasi çıkar elde etmeyi amaçladığı mesajını verdi.

KEMAL REİS TEPKİSİ

Miçotakis hükümetinin Türkiye politikasını sorunlu bulan gazeteye göre, Yunanistan son günlerde tehlikeli bir gelişmeyle karşı karşıya. Başyazıda, Yunanistan siyasetindeki birçok ismin kendisini ‘savaş seviciliği’ tanımına ‘tehlikeli bir şekilde’ yakın konumlandırdığı belirtildi. Gazete ‘savaş seviciliğe’, Yunanistan medyasının Türk ve Yunan donanmaları arasında yaşanan restleşmelere dair haberlerini de örnek gösterdi. Kemal Reis firkateyninin bir Yunan firkateyni ile çarpışmasının sonra çekildiği belirtilen fotoğraflarının medya aracılığı ile servis edilmesine dikkat çekti. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos’un Yunan firkateyninin komutanına yönelik övgü dolu sözleri de ‘savaş sevici’ olarak nitelendirildi.

‘GERÇEK SICAK TEMASI AKLI BAŞINDA BİRİSİ EĞLENCELİ BULUR MU?’

Efimerida ton Sintakton, başyazıda şu soruyu sordu: “Cesaret gösterileri, adrenalin ve ‘Türkleri yırttık, attık’ görüşleri arasında sormak lazım: Ege’de gerçek bir sıcak teması eğlenceli bulan aklı başında insanlar var mıdır?”

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org