15 Mayıs’ta Ankara ve Eskişehir’de 5 kişi vicdani reddini açıkladı

15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler günün dolayısıyla Ankara ve Eskişehir’de 5 kişi vicdani reddini açıkladı. Vicdani Retçilerin de katılımıyla ODTÜ’de söyleşi gerçekleştirildi.

15 Mayıs Vicdani Ret Açıklaması ve Ortak Basın Açıklaması
Ankara/Eskişehir/İstanbul

May. 16
15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler günün dolayısıyla Ankara’da Atlas Arslan’ın vicdani ret, Eskişehir’de ise Alper Sapan’ın total ret, Sitem Gündüz’ün vicdani ve total ret, Birsen Durmaz ve Gamze Çukurcu’nun vicdani ret açıklamalarından sonra yaptığımız ortak basın açıklaması:

Tarih, egemenlerin gücünü korumak için döktükleri kanla yazılıyor. Tarihe ve savaşa yapılan güzellemelerin aksine, emir-komuta zinciri altında itaat etmeye zorlanan insanlık, iktidarların gücüne güç katmak, zenginliklerini korumak üzere savaşlarda piyon muamelesi gördü ve ölüme mahkum edildi. Birbirinden haberi bile olmayan milyonlarca insan kardeşini, arkadaşını öldürmek zorunda bırakıldı.

Doğan her bebeği askerleştiren, törenleriyle, marşlarıyla, yeminleriyle ölmeyi ve öldürmeyi kutsal addeden iktidar, menfaatleri için var ettiği bu militarist zihniyet ile kan nehirleri yaratmaktan asırlardır geri durmadı. Askerlik üzerinden yücelttikleri katil erkeklikle eşcinselleri “çürük” bildi, kadınları “asker üreten kutsal varlıklara” indirgeyip savaşlarına hizmet ettirdi.

Yüz yıllardır dünyadan mahrum bıraktıkları zenginlikler için milyonlarca insanı savaş çığırtkanlıklarıyla katledenler, yüzlerce faili meçhul asker cinayetlerinin, intiharların ve katliamların baş sorumlusudur. Askeri darbelerle onlarca insanı işkence ederek öldürdüler, acımasızca idam ettiler; Dersim’de, Kürdistan’da, Kore’de, Suriye’de, Irak’da, Libya’da on binlerce insanı katlettiler. Böylelikle yaşamayı ve yaşam için savaşmayı bize çok gören iktidarlar, bizden çalarak var ettikleri zenginliği korumak uğruna kanımızla yazdıkları tarihi, yapay sınırlarını bizi birbirimize düşman etmek için kullanmaktan hiç çekinmediler.

Bundan dolayı; Bizler, iktidar için ölmeyi ve öldürmeyi reddedenler, yönetenlerin zenginliklerini korumak için verdikleri ölme ve öldürme emrini reddediyoruz. Zihnimize sokulmaya, elimize tutuşturulmaya, suratımıza ve kardeşlerimizin suratına doğrultulmaya çalışılan silahları hayatımıza sokmayı reddediyoruz. Özgürce yaşayabileceğimiz bir dünya için öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız.

Fabrikalarda, evlerde,
sokaklarlarda, kampüslerde,
tarlalarda, ofislerde,
ÖLÜM DEĞİL YAŞAM İÇİN MİLİTARİZMİ REDDEDİYORUZ!

ÖLÜM DEĞİL YAŞAM İÇİN REDDET! DİREN! HAYIR DE! ASKERE GİTME!

Ankara Anarşi İnisiyatifi / Eskişehir Anarşi İnisiyatifi / İstanbul Anarşi İnisiyatifi

vr-15-mayis-2015-eskisehir
—-

ODTÜ’de vicdani red söyleşisi

Bugün vicdani retçiler Atlas Arslan ve Didem Doğan’ın katılımıyla vicdani ret üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Fizik çimlerinde tabelalarımız ve çektiğimiz şeritlerle var etmeye çalıştığımız “Askersiz Bölge”de anti-militarizm ve vicdani ret üzerine bilgi ve deneyimlerimizi paylaştık. Söyleşide Kişer Pari Mama kitabı üzerinden bazı vicdani retçilerin hikayeleri, kadınların neden vicdani ret açıkladığı, militarizmi reddetmeyi deklare etmenin neden önemli olduğu, vicdani retçilerin karşılaştıkları yasal yaptırımlar gibi konular konuşuldu. Etkinliği akşam yapılacak vicdani ret açıklamasına yaptığımız çağrıyla sonlandırdık.

Daha fazla resim için: (Fotoğraflar: Seyr-i Sokak)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org