2014’de 21’i ‘savaş’ kategorisinde 424 çatışma yaşandı

Heidelberg Uluslararası Çatışma Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan ‘Conflict Barometer 2014 adlı çatışma raporuna göre, dünya genelindeki savaş ve çatışma bölgelerinin sayısı 424’e yükseldi.

HIIK: 2014’de 424 çatışma ve savaş yaşandı

2014 yılı bir önceki yıla oranla çatışma ve savaşların artış gösterdiği bir yıl oldu. Geçtiğimiz yıl 424 çatışma kaydedilirken, şiddet düzeyi yüksek olan 21’i ‘savaş’ kategorisindeydi.

20 Mart 2015 Cuma 08:29
HEIDELBERG – HABER MERKEZİ
Heidelberg Uluslararası Çatışma Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan ‘Conflict Barometer 2014 adlı çatışma raporuna göre, dünya genelindeki savaş ve çatışma bölgelerinin sayısı 424’e yükseldi. 2013 yılına oranla çatışmaların sayısı 10 kadar artarken, bu çatışmaların 21’i ‘savaş kategorisinde’ ele alındı.

Enstitünün yaptığı yıllık çalışmaya göre, Avrupa kıtası Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle 2008’deki Gürcistan savaşı sonrasında ilk kez savaş alanına dönüştü. Savaş kategorisinde değerlendirilen çatışmaların 9’u Yakındoğu ve Ortadoğu’da, diğer 9’u ise Sahara-altı Afrikası’nda yaşandı. 2013 yılında ‘çatışma’ kategorisinde ele alınan Gazze’deki kriz 2014 yılında yeniden ‘savaş’ olarak kaydedildi.

DAİŞ çetelerinin Suriye ve Irak’ta başlattığı savaşın başka ülkelere de sıçrama riski barındırdığına dikkat çeken Barometer araştırmacıları, benzer şekilde Boko Haram teröristlerinin de Nijerya’ya komşu ülkeleri savaşın içine çektiğinin altını çizdiler. Boko Haram’ın faaliyet gösterdiği ülkelerde 2009 yılından bu yana devam eden savaşta en az 10 bin kişi yaşamını yitirirken, bir milyonu aşkın kişi yerlerinden edildi.

Devletlerarası anlaşmazlıklar ve çatışmalar kategorisinde ise Hindistan-Pakistan ile Rusya ve ABD arasındaki krizler gösterilirken, NATO ve AB ile Çin arasındaki gerginlikler de sıralandı. Güney Amerika’da şiddet içeren 9 çatışma ve kriz olduğuna dikkat çekilen Conflict Barometer 2014’de Kolombiya’da yaşanan iç savaş en şiddetlisi olarak görülüyor.

Meksika’da suç örgütleri ile devlet arasındaki mücadele ise, ‘ideolojik veya iktidar amaçlı olmayan çatışmalara’ örnek gösterilirken, dünyada ‘çıkar amaçlı’ olarak görülen tek çatışma oldu.

Heidelberg Uluslararası Çatışma Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan Conflict Barometer, 1992 yılından bu yana düzenli olarak her yıl yayınlanıyor. Enstitünün 2013 yılı raporunda 20’si savaş olmak üzere toplam 414 kriz ve çatışma kaydedilmişti.

http://www.firatnews.com/news/hiik-2014-de-424-catisma-ve-savas-yasandi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org