2014’te biber gazından 8 kişi öldü, 453 kişi yaralandı

İSTANBUL/ANF 07.02.2015 16:38:03 Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin 2014 yılına dair “Biber gazı Yasaklansın Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, biber gazının 2014 yılında en az 453 kişinin yaralanmasına, 8 kişinin ise yaşamını yitirmesine neden olduğu, yılın 365 günün 224 gününün biber gazı kullanıldığı açıklandı. Raporda, ayrıca, Ekim ayında 24 ilde 24 gün boyunca biber gazı müdahalesi yaşandığı,

İSTANBUL/ANF 07.02.2015 16:38:03
Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin 2014 yılına dair “Biber gazı Yasaklansın Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, biber gazının 2014 yılında en az 453 kişinin yaralanmasına, 8 kişinin ise yaşamını yitirmesine neden olduğu, yılın 365 günün 224 gününün biber gazı kullanıldığı açıklandı. Raporda, ayrıca, Ekim ayında 24 ilde 24 gün boyunca biber gazı müdahalesi yaşandığı, Kobanê eylemleri nedeniyle en fazla biber gazı saldırısının bu ayda yaşandığı belirtildi.

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, 2014 yılına dair “Toplumsal Gösterilerde Biber Gazı ve Diğer Kimyasal Ajanların Kullanımında Yaşanan Hak İhlalleri” adlı raporunu, İHD İstanbul Şube binasında yaptığı basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda basın metnini okuyan Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi Sözcüsü Selin Top, Berkin Elvan, Elif Çermik, Ahmet Küçüktağ, Yusuf Özer, İbrahim Aras, Aynur Kudin, Ramazan Ertaş, Mesut Menekşe’nin biber gazı nedeniyle yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Top, “Biber gazının ölümcül olduğunun kabul edilmesi ve yasaklanması için daha kaç insanın yaşamını yitirmesi gerekiyor?” diye sorarak tepki gösterdi. Eğitime, sağlığa, halka harcanmayan bütçenin silahlara ayrıldığını ifade eden Top, silahlara ayrılan bütçenin yetkililerce açıklanmadığını ancak basında çıkan haberlere milyonlarca gaz fişeği, akrep ve TOMA’ların satın alındığının görüldüğünü söyledi. “İç güvenlik yasa” tasarısına da değinen Top, tasarıyla polislerin silah kullanma yetkisinin genişletildiğini belirterek, “Yasa değişikliği süregelen polis şiddetini ve yargısız infazı artıracak ayrıca TOMA’lara yasallık kazandırılmak, bir işkence yöntemi olan basınçlı su yasallaştırılmak isteniyor. Biz biber gazı denilerek masumlaştırılmaya çalışılan kimyasal silahın yasaklanması için kamuoyunu bilgilendirmeye ve bu işkenceye karşı birliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Daha fazla ölümler istemiyoruz” dedi.

Top’un ardından söz alan Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi Ali Çerkezoğlu, bir ülke için utanç verici olan bir işle uğraştıklarını belirterek, şunları söyledi: “2014 yılı boyunca her ay bu ülkede kaç biber gazı kullanıldı? Nerede, hangi eylemlerde kullanıldı? Bunları raporlamaya çalıştık, bugün bunu açıklıyoruz. Ülkenin bütün il ve ilçelerinde nerede bir hak talebi, demokrasi, özgürlük talebi ya da itiraz varsa biber gazının kullanıldığını görüyoruz. Biber gazı yasaklanana, kamuoyunda ölümcül bir silah olduğu bilinci yerleşene kadar bunu pervasız bir şekilde kullanan AKP hükümetini uyarmaya devam edeceğiz. Ayrıca bize satan ülkeleri de protesto edeceğiz.” AKP hükümeti tarafından 2 milyona yakın kimyasal silahın ithal edilmesi için adım atıldığını belirten Çerkezoğlu, “Bu rakam çok yüksek neredeyse yetişkin kişi başına bir gaz düşüyor. Ülke bir gaz cumhuriyetine dönüşür” dedi.

Öte yandan, Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin “2014 Biber Gazı Yasaklansın Raporu”na göre 2014 yılında AKP hükümetinin kimyasal kullanımında geri adım atmadığı ve biber gazının hiç kullanılmadığı il olmadığına dikkat çekilerek, 2014 yılında 365 günün en az 224 gününde biber gazı kullanıldığı ifade edildi. 2014 yılında biber gazından dolayı en az 453 kişinin yaralandığı ve 8 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildiği raporda, yine 2014 yılı Ocak ayında Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ne biber gazı saldırısının yapıldığı, Roboski’de halkın üzerine helikopterden gaz bombası atıldığı da hatırlatıldı. Raporda, Şubat ayı içerisinde 18 gün farklı zaman aralıklarında en az iki defa olmak üzere 14 ilde biber gazı kullanıldığı ifade edildi.

Haziran ayında biber gazının 20 gün boyunca yoğun bir şekilde 18 ilde kullanıldığının belirtildiği raporda Temmuz ve Ağustos aylarında Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle sokakların nispeten sakin olduğu görüldüğü ancak bu değerlendirmenin ülkenin batısı için geçerli olduğu, Kürt illerinde polis şiddetinin devam ettiği ifade edildi. Raporda, Ekim ayında 24 ilde 24 gün boyunca biber gazı müdahalesi yaşandığı, Kobanê eylemleri nedeniyle en fazla biber gazı saldırısının bu ayda yaşandığının belirtildi.

http://www.firatnews.com/news/guncel/2014-te-biber-gazindan-8-kisi-oldu-453-kisi-yaralandi.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org