231 Haitili kadın, BM askerlerini cinsel istismardan şikayet etti

Birleşmiş Milletler (BM) Dahili İzleme Ofisi tarafından hazırlanan rapor taslağında, birçok sorunlu ülkede görev yapan 125 bin üyesi bulunan BM Barış Gücü’nün cinsel istismar ve sömürü problemiyle uğraştığına işaret edildi.

BM Barış Gücü Askerlerinden Haiti’de Cinsel İstismar

10 Haziran 2015 Çarşamba 12:48
BİRLEŞMİŞ Haiti’de görev yapan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin bazılarının, aralarında 18 yaş altındaki kızların da bulunduğu kadınlara cinsel istismarda bulunduğu belirtildi.

Associated Press ajansının ele geçirdiği Birleşmiş Milletler (BM) Dahili İzleme Ofisi tarafından hazırlanan rapor taslağında, birçok sorunlu ülkede görev yapan 125 bin üyesi bulunan BM Barış Gücü’nün cinsel istismar ve sömürü problemiyle uğraştığına işaret edildi.

Bu ay içinde yayımlanması beklenen raporda, cinsel istismara uğradığını iddia eden 231 Haitili kadının üçte birini, 18 yaş altı genç kızların oluşturduğu ifade edildi.

Raporda, kırsal bölgede yaşayan kadınların yiyecek, bebek bakım malzemeleri, ilaç ve ev eşyası gibi materyaller, şehirde yaşayan kadınların ise ayakkabı, cep telefonu, parfüm ve para için cinsel ilişkiye girdikleri yer aldı.

Raporda, her bir cinsel istismar örneğinin yasak eylem olarak değerlendirileceği ve bunların rapor edilmemiş eksik beyan olarak görüleceği belirtildi. Barış Gücü’nden kaç kişinin cinsel istismara karıştığı ve bu istismarların hangi zaman diliminde yapıldığı raporda yer almadı.

Kongo, Liberya ve Güney Sudan gibi Haiti de BM Barış Gücü üyeleri tarafından en fazla cinsel istismar iddialarının yer aldığı ülkelerin arasında yer alıyor.

Barış gücü askerlerinin yargılanması ve cezalandırılması tamamen bu askerleri gönderen ülkelerin yetkisinde bulunuyor. Eğer ülkeler hiçbir harekette bulunmazsa, BM konuyla ilgili girişimde bulunabiliyor.

BM Barış Gücü operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Herve Ladsous ve Alan Destek Şefi Atul Khare, bu ve benzeri ülkelerde hizmet veren barış gücü üyelerinin sayısının son on yılda arttığını fakat cinsel istismar ve sömürü iddialarının azaldığını söyledi.

http://www.haberler.com/bm-baris-gucu-askerlerinden-haiti-de-cinsel-7403639-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org