BM Askerlerinin İşlediği Tecavüz ve Cinayetlere Ban Ki-Moon İsyan Etti: Artık Yeter!

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransız askerlerinden sonra Fas ve Burundili Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin işlediği tecavüz ve cinayet suçlamaları gündemde. BM Genel Sekreteri, “güvenin yerine korkuyu yerleştirenlerin davranışlarına daha fazla tolerans gösteremem. Artık yeter!” şeklinde konuştu.

Tecavüz ve cinayeti önleyemeyen BM misyon şefi görevden alındı

NEW YORK – ANF /ANF 2015-08-13 08:50:00
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransız askerlerinden sonra Fas ve Burundili Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin işlediği tecavüz ve cinayet suçlamaları gündemde. Dün bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki BM misyonu Minusca’nın başındaki isim olan Babacar Gaye’nin istifa etmesini istediğini duyurdu.

New York’da gazetecilere bilgi veren Ban Ki-moon, Senegalli diplomatın bu istek üzerine istifasını sunduğunu kaydetti.

“HİSSETTİĞİM ACI, UTANÇ VE KIZGINLIĞI KELİMELERE DÖKEMİYORUM”

Çocuklara yönelik cinsel istismar skandalı nedeniyle ‘hissettiği utanç, acı ve kızgınlığı’ kelimelere dökömeyeceğini vurgulayan BM Genel Sekreteri, “güvenin yerine korkuyu yerleştirenlerin davranışlarına daha fazla tolerans gösteremem. Artık yeter!” şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri’nin Minusca misyonunun şefinin istifasını istediğine dair açıklaması, misyonda görevli bazı askerler hakkında bu ayın başında işlenen tecevüz ve öldürme vakalarından dolayı soruşturma açılmasının ertesi gününe denk geldi.

2-3 Ağustos arasında Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de düzenlenen bir operasyonda Seleka örgütünün eski liderlerinden birinin tutuklanması hedeflenmişti. Ancak bu operasyon sırasında küçük bir kız çocuğuna tecavüz edildiği, 16 yaşındaki bir genç ile babasının da öldürüldüğü suçlaması yapılmıştı.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Müslümanların ağırlıkta olduğu Séléka örgütü Mart 2013’de başkent Bangui’yi ele geçirmiş, ancak geçtiğimiz yıl düzenlenen operasyonlar sonucu başkenti kaybetmişlerdi. Séléka’nın başkent Bangui’de Müslümanların çoğunlukta olduğu PK5 adlı bölgede etkinliğinin devam ettiği biliniyor.

Tecavüz ve cinayetlerin Minusca dahilinde görev yapan Fas ve Burundi’den gelen askerlerce işlendiği iddia edilmişti.

Ülkede daha önce de Fransız askerlerinin küçük yaştaki çocuklara yönelik cinsel istismar skandalı patlak vermişti. Aralık 2013 ile Haziran 2014 arasında vuku bulan tecavüzlere ilişkin Fransa’nın ülkeye yönelik BM kararı dışında düzenlediği Sangaris operasyonlarına katılan 14 asker hakkında soruşturma başlatılmıştı.
ANF

http://www.bestanuce.info/203485/tecavuz-ve-cinayeti-onleyemeyen-bm-misyon-sefi-gorevden-alindi&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org