262 olan TOMA sayısı 2015’de 578’e çıkacak

Katmerciler’in ekim sonunda aldığı 65 TOMA ile BMC, Nurol ve Volkan İtfaiye’nin üreteceği 316 TOMA’yla birlikte düşünüldüğünde ise 2015 yılında Emniyet’in elindeki TOMA sayısı 578’e yükselecek.

TOMA Utancı

Çiğdem Toker
22 Kasım 2014 Cumartesi
Koca koca şirketler. Anlı şanlı işadamları.
Ya tembihlenmişler korkuyorlar ya da yaptıkları ticaretten mahcuplar.
Emniyet’in gizli gerçekleştirdiği 251 TOMA ihale-sinde sipariş alan BMC, Nurol, Volkan…
Yaklaşık 200 milyon TL’lik bir ihale pastası…
Hiçbirinden ses çıkmadı.
BMC’nin internet sitesi, “yenilenen yüzüyle yakında hizmetimizdeymiş.”
Sanırsınız web sayfası değil zırhlı araç yapıyorlar. Nurol deseniz, daha önce üretip sattığı Ejder TOMA’ların tanıtım fotoğrafları öylece sabit duruyor.
Piyasada yangın söndürme araçlarıyla tanınan Volkan İtfaiye?
Yeni nesil TOMA üretecek bundan böyle… Lig atlamış. Gururlanması gerekmez mi? Onda da ses yok.
Savunma sanayisi şirketleri, üretimlerini iftiharla açıklardı eskiden. Ne oldu sahi?
“Katar Hükümeti TSK’nin Ortağı mı?” başlıklı yazıya da Genelkurmay’dan açıklama gelmedi. (Katar Silahlı Kuvvetleri 151 TOMA siparişi aldığı duyumumu paylaştığım BMC’nin yüzde 49 ortağı.) O yazıda yer almayan bir unsuru, resmin bir parçası olduğu kanısıyla şimdi ekleyeyim.
Büyük TOMA ihalesinden kısa süre önce 20 Ekim’de Türkiye ile Katar arasındaki askeri trafik yoğunlaşmıştı. Katar Savunma Bakanı Türkiye’de Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı düzeyinde temaslarda bulunurken Türkiye’nin Jandarma Genel Komutanı ve Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Katar’daki 10. Milipol İç Güvenlik Fuarı’nı ziyaret etmişti.

***

Hadi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklama yapma yetkisi yok…
Peki, İçişleri Bakanı Efkan Ala?
Ala, 17 Kasım Pazartesi günü görüşülen bakanlık bütçesinde, milletvekillerinin yeni TOMA’lar konusundaki ısrarlı sorularına, ısrarla cevap vermedi:
-TOMA ihalesi kime gitti? Kitapçıkta niye yer almadı?
-Emniyet’teki TOMA sayısı kaçtır? 2014 yılında kaç TOMA alındı? 2015 yılında kaç TOMA alınacak? TOMA ihalesinde bir kayırma söz konusu mu?
Sorularına karşılık, sadece ihalelerin Kamu İhale Yasası çerçevesinde yapıldığını “Saklı gizli bir durumun söz konusu olmadığını” söyledi.
2015’te satın alınacak TOMA’lar hakkında saklı gizli durum yoksa aydınlatması beklenirdi. Oysa Bakan Ala, bunu yapmak yerine, “İstediğim soruyu cevaplar, istemediğimi cevaplamam” dedi.
Ala’nın “Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapılıyor” dediği durum da şeffaflık falan değil, tersine
o yasanın dikkate alınmayacağı durumları anlatan “davet yöntemi” olsa gerek… Yoksa neden gaz fişekleriyle ilgili haber için hemen ertesi gün “ihale açık yapılmıştır” diye açıklama yayımlayan Emniyet TOMA ihalesi konusunda sessiz kalsın?
Ala’nın Meclis’teki sorulara verdiği yanıtlardaki tek kayda değer bilgi, envanterde 247 TOMA olduğu verisiydi. Yanı sıra, 4’ünü jandarmaya verdikleri 19 adetlik bir partiden, 15’inin aralık ayında teslim alınacağını açıkladı.
Bu durumda, 2014 sonunda, Emniyet envanterindeki TOMA sayısı 262’ye ulaşacak.
Katmerciler’in ekim sonunda aldığı 65 TOMA ile BMC, Nurol ve Volkan İtfaiye’nin üreteceği 316 TOMA’yla birlikte düşünüldüğünde ise 2015 yılında Emniyet’in elindeki TOMA sayısı 578’e yükselecek.

***

TOMA, partiler halinde üretilip teslim alınıyor.
Yeni ihalelere dair koyu ve inatçı sessizlik nedeniyle TOMA haberlerini kulis bilgilerine dayandırdım. Bu-güne kadar hiçbiri yalanlanmadı. Bilakis Katmerciler halka açık şirket olduğu için doğrulamak zorunda kaldı. BMC, Nurol, Volkan halka açık olmamanın nimetlerinden (!) faydalanıyor.
Ekim sonundaki 65 TOMA ihalesinde, Katmerciler’e 5 aylık süre verildiği konuşuluyordu.
Aynı şekilde diğer şirketlere de yaklaşık sürelerin tanındığı dikkate alınırsa, ilk büyük partilerin Mart 2015’te teslim alınacağını öngörebiliriz.
Yani eğer sözleşmeler imzalandıysa, önümüzdeki mart-nisan aylarında envantere en az 100 TOMA girecektir…
Mart, Türkiye’de siyaset ve güvenlik açısından hep kritik bir ay olagelmiştir.
Öne çekilmesi planlanan 2015 genel seçimleri ve Nevruz kutlamalarını düşünün.
İsmail Saymaz’ın Radikal’deki “Her sokak bir polis ekibine zimmetli” haberini…
Yeni gaz fişeği ihalelerini…
Yargı kararına rağmen Topçu Kışlası inadını…
Bu kadar ağır bir donanım tablo ve kutuplaşma ısrarı karşısında, Bakan Ala’nın “Söz konusu değil” diye yalanladığı Güvenlik Bakanlığı’nı kurmaya gerek kalmıyor.
Yeni bakanlık da, değişen devlet de ihalesi karartılan TOMA sükûtunda saklı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/147059/TOMA_Utanci.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org