“Devletin Militer Şiddeti: Pembe Tezkere” Etkinliği 26A Atölye’de Gerçekleştirildi

Vicdani Ret Derneği’nin Heinrich Böll Stiftung Derneği ile yürüttüğü “Devletin Militer Şiddeti: Pembe Tezkere” çalışmasının ikinci ayağı İstanbul’da gerçekleştirildi.

16 Aralık Cumartesi günü saat 17:00’de Taksim’de bulunan 26A Atölye’de ikincisi düzenlenen “Devletin Militer Şiddeti: Pembe Tezkere” atölyesinde, “Pembe tezkere nedir?”, “Zorunlu askerliğin LGBTIQ bireylere yönelik yarattığı hak ihlalleri nelerdir?”, “Zorunlu askerliğe ve militarizme karşı vicdani ret bizi nasıl özgürleştirir?” gibi başlıklar tartışıldı.

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal ve özellikle trans ve gaylerin yaşadığı sorunlarla çalışmalar yürütmüş olan Av. Fırat Söyle’nin konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte katılımcılar da soru ve görüşleriyle etkinliğin sohbet havasında gerçekleşmesini sağladılar.

Geçmişten günümüze LGBTİ’lerin yaşadığı sorunlar aktarılırken militirazmin erkeklik üzerinden insanları şekillendirme çabaları ve bunlardan dolayı yaşatmış olduğu hak ihlallerinin değerlendirildi atölye çalışması, zorunlu askerlik baskısı altında hayatlarının üzerinde istediğini yapma hakkını gören militarist sisteme karşı nasıl çıkılabileceği, vicdani reddin bu konudaki önemi tartışılarak atölyenin İstanbul ayağı da bitirildi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org