27 genç “savaşın parçası olmayacağız” diyerek vicdani reddini açıkladı

Vicdani Ret Derneği tarafından düzenlenen ve 2 gün boyunca Türkiye ve dünyadan vicdani retçilerin katılımıyla İstanbul’da devam eden Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’nun ardından 27 genç, savaşa tepki göstererek, Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile vicdani retlerini açıkladı.

Gençler vicdani reddini açıkladı: Savaşa feda olmayacağız

2015-09-06 18:49:01
İSTANBUL (DİHA) – Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’nun ardından 27 genç, “Günümüzde izlenen savaşta bizden feda olmamızı istiyorlar. Bizler bu kirli savaşın parçası olmayacağız” diyerek, vicdani reddini açıkladı.

Vicdani Ret Derneği tarafından düzenlenen ve 2 gün boyunca Türkiye ve dünyadan vicdani retçilerin katılımıyla İstanbul’da devam eden Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’nun ardından 27 genç, savaşa tepki göstererek, Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile vicdani retlerini açıkladı. “Şimdi vicdani ret zamanı” pankartı açan gençler, “Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz”, “Barış için vicdani ret”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganlarını attı.

Basın açıklamasını yapan Vicdani Ret Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aktaş, Kürdistan’da AKP eliyle başlatılan savaşın ve katliamların sürdüğünü belirterek, medyada yer alan “5 bin polis Cizre’yi temizlemek için iş başında” başlıklı habere tepki gösterdi. “Nedir istenen? Ülkeyi OHAL’den çıkardık diyenler şimdi OHAL’i aratır bir hale getirdiler. Kentler, sokaklar kuşatma altında” diye konuştu.

‘Barış için vicdani ret yapalım’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katliamlardan sorumlu olduğunu dile getiren Aktaş, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan insanları ölmeye, öldürmeye çağırıyor” dedi. Aktaş, bu nedenle vicdani reddin önemine vurgu yaparak, “Barışın toplumsallaştırılması için vicdani retlerimizi yapalım diyoruz” diye konuştu.

‘Sizleri de askerlikten uzak durmaya çağırıyorum’

Açıklamanın ardından kadın ve erkek vicdani retçiler, sırayla vicdani retlerini açıkladı. İlk vicdani ret açıklamasını Ebru Ergün yaptı. Ergün, “Ben ne ölmek ne de öldürmek istiyorum. Anlamsız savaşın destekçisi olmayacağım. Sizleri de askerlikten uzak durmaya çağırıyorum” dedi.

Evren Evrim Önal adlı genç, “Katliamları meşrulaştıran devlete karşı bir kadın olarak vicdani reddimi açıklıyorum. Halkların ve türlerin barış içinde yaşam hakkı için vicdani reddimi ilan ediyorum” ifadeleri ile vicdani ret beyanında bulundu.

‘Silaha karşı daha çok yumruk’

“Mantık ile yanlış arasındaki yürütmenin ayrımını yaparak vicdani reddimi ilan ediyorum” diyen Emircan Fidan (17), Anarşist Nikos Romanos’un “Silaha karşı yumruk, daha fazla yumruk” sözleriyle vicdani reddini açıkladı.

Suruç katliamında yaralı olarak kurtulan Caner D., vicdani reddini açıkladı. Caner D., “Günümüzde izlenen savaşta bizden ‘feda’ olmamızı istiyorlar. Bizler bu kirli savaşın parçası olmayacağız” dedi.
Vicdani reddini açıklayan bir başka isim Sumru Tamer, katliamın yoğunlaştığı Kürdistan’da sadece öfkelenmenin yetmediğini dile getirerek, “Vicdanım bana reddetmekle kalma, tutkuyla yaşamı kurmaya katıl diyor” diyerek vicdani reddini açıkladı.

Emircan Kunuk adlı genç, “Ben Yalovalı bir devrimci anarşist olarak hayatlarımızı çalan devlete karşı vicdani reddimi açıklıyorum” diyerek, vicdani reddini açıkladı.

Vicdani reddini açıklayan gençlerden Sidar Akdemir, “Diktatörlerin savaşında ölmeyeceğim, öldürmeyeceğim” derken, Özlem Şekerci oğlu ise, “Barış içinde ve özgürce yaşayacağımız günlerin özlemiyle, vicdani reddimi açıklıyorum” dedi.

Eylem Ezgi Şahin, “Bu savaş sadece erkekleri değil, kadınları da katlediyor” ifadeleri ile vicdani reddini ilan etti.

Üniversite öğrencisi Berke Aydoğan (19), militarizme karşı askerlik yapmayacağını söyleyerek vicdani reddini açıkladı.

Gençlerden Muhammed Emin İçen, “Faşist, dinci ve katliamcı devleti reddediyorum. Bu zihniyetin askeri olmayacağım” derken, İsmail Can ise, herhangi bir otoriteye boyun eğmeyeceğini belirterek vicdani reddini açıkladı.

Eylemde Tuğçe Aktürk, Gazel Boyraz, Şehrivan Toprak, Yunus Zincir Kıran, Arjen Marduk, Aysel Gülcan, Sidar Akdemir, Kadir Cenbek, Mazlum Sağlam, Ümmühan Kurşun adlı gençler de, “Ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz” şiarıyla vicdani retlerini açıkladı.
(ayk-ad/çk/rp)
http://www.bestanuce.info/207344/gencler-vicdani-reddini-acikladi-savasa-feda-olmayacagiz&dil=tr

Vicdani ret açıklayanların fotoğraflarını görmek için tıklayın
**

Etkinlik sırasında okunan basın açıklamasının tam metni:

SAVAŞA HAYIR ŞİMDİ VİCDANİ RET ZAMANI

Damda uyuma… ÖLÜRSÜN!
Ekmek almaya gitme… Gece işten eve dönme… Hayvan otlatmaya gitme… ÖLÜRSÜN!
Sokağa çıkma…
…GİTME!
ASKERE GİTME!
BURASI TÜRKİYE!
ÖLÜRSÜN!
Şimdi Türkiye tam da böyle bir iklimde…
Gerçek anlamda bu ülkede hiçbir zaman barışı yaşamadı halklar; ne “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” zamanında, ne de “Komşularımız ile sıfır sorun” zamanında. Ancak son birkaç yıldır fiili bir ateşkes vardı ve bu günkü gibi ölümler olmuyordu.
Ne zaman değişti durum? Ne oldu da bir an çıkıp bu ülkenin bir bakanı; ““artık bundan sonra barışın filmini çekebilirsiniz” dedi. Aslında bunu bir nedeni çok açık, 7 Haziran da AKP’nin tek başına iktidar olup Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan olamayacağının ortaya çıkması oldu.
Tekrardan bir kez daha, daha önceleri çok defa olduğu gibi şiddet ile süreci götürme kararı verildi. 20 Haziran’da Suruç’ta korkunç bir katliamda 33 yoldaşımızı kaybettik. Devlet bu katliamın hesabını vermeden peşi sıra ölümler gelmeye başladı. Silopi, Varto, Nusaybin, Yükova, Dersim… Ve Cizre, dün, önceki gün, bu gece Cizre’de insanlar sokağa çıktıkları için nişancıların kurşunlarına hedef oluyorlar. İnsanlar yaralılarına sahip çıktıkları için ölüyorlar, AKP’nin medyasının bugünkü manşeti; “5 bin polis Cizre’yi temizlemek için iş başında”, nedir istenen? Ülkeyi OHAL’den biz çıkardık diyenler şimdi OHAL’İ aratır bir hale getirdiler. Diyarbakır’ın Sur ve Siolpi ilçelerinde geceden sabaha saldırı devam etti, gündüz de devam ediyordu. Kentler, sokaklar kuşatma altında…
Bir yandan bunlar yaşanırken öte yandan ölü insanların bedenleri kıyılara vurmaya başladı. Suriye’de yaşanan savaşta hayatını her kaybeden insandan AKP ve de Recep Tayyip Erdoğan sorumludur. Zira Suriye için “savaş, savaş” demek dışında başka bir şey demediler. Şimdi de yıllardır “Kürt meselesini ancak biz çözeceğiz” derlerken bir anda “savaş, savaş” demeleri gibi.
Biz vicdani retçiler, savaş karşıtları, anti-militarsitler yıllardır barış mücadelesi yürütürken savaşın ne korkunç bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Şimdi savaşın ne korkunç bir şey, halkların çıkarına bir şey olmadığını çok da anlatmaya gerek yok. Artık Türkiye’de halklar, kadınlar, emekçiler, yoksul insanlar bu savaşın kendilerinin bir savaşı olmadığını ifade ediyorlar.
Cumuhurbaşkanı, Başbakan, Genel Kurmay Başkanı ve AKP’li bakanlar insanlar ölmeye, ölerek ail“artık bundan sonra barışın filmini çekebilirsiniz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan insanlar ölmeye, öldürmeye, şehit olamaya çağırarak ailelerini mutlu etmeye çağırılsalar da aileler buna karşılar. Asker ve polis cenazelerin de insanlar; “sizin çocuklarınız askere gitti mi?”, “vatan sağ olmasın”, “özür dilerim çocuğum 18 bin liram yoktu”, “daha kaç genç ölecek?” dedikleri için AKP medyası tarafından hedef gösterildiler, bu ülkenin savcıları bu insanlar için tutuklama kararları çıkardı.
Halklar bu savaşı AKP’nin, Recep Tayyip Erdoğan’ın saltanat savaşı olduğunu söylüyorlar. Bu savaşın bir parçası olmak istemiyorlar. Bu bağlamdaTürkiye’de barışın toplumsallaştırılması için önemli bir süreç içinde geçiyoruz. Bunun bir adımının vicdani ret olduğunu söylüyoruz; savaşın insan malzemesini kurutmak için vicdani retlerimizi yapalım diyoruz. Elbette salt vicdani retlerimizi yapmamız yetmiyor, her şekilde yürüyen barış mücadelesinin içinde olmak, Cizre’de Silopi’de, Sur’ da yaşananlara dikkati çekmek ve bir şekilde orada yaşananlara duyarlı olmak gerekiyor.
Devletin savaş politikalarını boşa çıkarmak için daha etkin bir çalışma içinde olmak gerekiyor, barışın dilini kentlerin sokakların şiddet soluyan dilinin yerine koymak gerekiyor. İşte bizler, yıllardır vicdani ret mücadelesi içinde yer alan insanlar iki gün boyunca bu konuları konuştuk. Vicdani Ret Derneği olarak, 1 Eylül dünya barış günü etkinlikleri kapsamında 2 gün süren Uluslararası Vicdani Ret Sempozyumu’nda bir çok ülkede gelen vicdani retçi, savaş karşıtı bireyler, çeşitli üniversitelerden akademisyenlerle savaşı, militarizmi ve vicdani reddi geniş boyutlarıyla ele alıp tartıştık. İki günlük bu tartışmalardan sonra pratik sözümü söylüyor vicdani retlerimizi paylaşıyoruz.
Daha çok insanı bu savaşa karşı ses çıkarmaya, barış mücadelesinin bir parçası olmaya, askere hayır diyerek vicdani retlerini yapmaya çağırıyoruz.
SAVAŞA HAYIR, ŞİMDİ VİCDANİ RET ZAMANI
ASKERE GİTME, KARDEŞKANI DÖKME
ÖLMİYECEĞİZ, ÖLDÜRMEYECEĞİZ, KİMSENİN ASKERİ OLMAYACAĞIZ
VİCDANİ RET DERNEĞİ

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org