57 ülkenin 13 yıldır Afganistan’da yürüttüğü ‘terörle mücadele’ devri kapandı

Uluslararası Güvenlik Destek Gücü kapsamında devam eden Taliban ve El- Kaide ile mücadele görevi, 1 Ocak 2015’ten itibaren ‘Kararlı Destek’ misyonuna dönüşecek. BM verilerine göre 2014 yılı Kasım ayına kadar ölen sivil sayısı yüzde 19 artarak 3.188’e ulaştı.

28 Aralık 2014 Pazar 22:57
NATO Afganistan’dan çekildi

Afganistan’da bir dönem kapandı
NATO kuvvetlerinin Afganistan’da 13 yıl süren askeri görevi pazar günü yapılan resmi törenin ardından son buldu.

Uluslararası Güvenlik Destek Gücü kapsamında devam eden Taliban ve El- Kaide ile mücadele görevi, 1 Ocak 2015’ten itibaren ‘Kararlı Destek’ misyonuna dönüşecek.

NATO Güçleri Komutanı General John Campbell törende yaptığı konuşmada ‘NATO kuvvetleri büyük başarı ve özveri dolu 13 yıl süren ve binlerce Afgan polis ve askeri kuvvetle yaptığı ortak çalışmalarına bugün son veriyor. Savaşla ezilmiş bu topraklarda parlak bir gelecek inşa etmek için mücadele verdik’ dedi.

Öte yandan herhangi bir Taliban saldırısına karşı törenin gizli yapıldığı belirtildi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Danışmanı Muhammet Anif Atmar ise ‘Savaşın en yoğun olduğu dönemlerde bir ittifak gücü oluşturduk. Uzun vadeli bir istikrar süreci için gerekli sistematik bilgi, askeri güç kapasitesini yükseltmek için de yardımınıza ihtiyacımız vardı’ diye konuştu.

‘AFGANİSTAN MİSYONU BAŞARILI DEĞİL’

Afgan uzmanlar 57 ülkenin 13 yıl boyunca Afganistan’da yürüttüğü ‘terörle mücadele’ misyonunun başarılı olmadığını düşünüyor

Son aylarda yaşanan kanlı olaylar da uluslararası güvenlik güçlerinin ülkede başarısız olduğu yönünde bir tablo çiziyor. BM verilerine göre 2014 yılı Kasım ayına kadar ölen sivil sayısı yüzde 19 artarak 3.188’e ulaştı.

Kaynak: Euronews

http://www.demokrathaber.net/dunya/nato-afganistandan-cekildi-h42679.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org