AB Desteğiyle Er ve Erbaşlara “Demokratik Değerler” Eğitimi Veriliyor

Avrupa Birliği (AB) ile Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekte olan genç askerlere yönelik insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevrenin korunması konularında eğitim veriyor.

AB ve TSK’dan Er ve Erbaşlara “Demokratik Değerler” Eğitimi

04 Haziran 2014 14:51 AA
Avrupa Birliği (AB) ile Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekte olan genç askerlere yönelik insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevrenin korunması konularında eğitim veriyor.

Avrupa Birliği (Ab) ile Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekte olan genç askerlere yönelik insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevrenin korunması konularında eğitim veriyor.

Ab Türkiye Delegasyonu’ndan yapılan açıklamada, projenin AB tarafından Mali olarak desteklendiği ve bu çerçevede er ve erbaşların eğitimini amaçlayan projeyle demokratik değerler ve özgürlüklerin ön plana çıkarılmak istendiği belirtilerek, “Ab ile TSK, zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekte olan genç askerlere yönelik insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevrenin korunması gibi konuları kapsayan bir eğitim programı tasarladı” denildi.

??4.1 milyon avro bütçeli projenin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından sağlanan teknik destekle uygulandığı belirtilirken, Türkiye’nin demokratikleşme ve Ab katılım süreçlerinin kalbinde yer alan insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın ve çocuk hakları, çevrenin korunması, sağlık ve hukuki alanda vatandaşın güçlendirilmesi amaçlı konulara yönelik eğitim modüllerinin, TSK’nın girişimiyle, UNDP ile birlikte tasarlandığı ifade edildi. Türkiye’deki er ve erbaşlara yönelik eğitimlerin web tabanlı yayın (Internet protokolüne dayalı TV) yoluyla verildiği programın geliştirilmesi sürecinin tamamlanmasının ardından, pilot eğitimlere Temmuz 2013’te başlandığı bildirildi. Şu ana kadar 2 bin er ve erbaşın eğitimlere katıldığı belirtildi.

Proje ile eğitim kapsamının daha da ileriye götürülmesi ve yılda 10 bin er, erbaşın eğitimine imkan sağlayacak altyapının oluşturulması hedefleniyor. Bu çerçevede program, toplumun birer parçası olarak er ve erbaşların temel hak ve özgürlükler konusundaki farkındalık düzeyini arttırmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında elde edilen başarıları kutlamak üzere Ankara Gazi Orduevi’nde yarın düzenlenecek merasime Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ev sahipliği yapacak. – Ankara

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org