ABD, 2006’da kapattığı İzlanda’daki üssüne geri dönme kararı aldı

Tugay büyüklüğünde birliklerin konuşlandırılacağı üsse, Orion P-8 gemisavar savaş uçakları gönderilirken, bir yandan da yeni kışlaların inşasına başlandı.

ABD, Soğuk Savaş dönemindeki gözdesi Keflavik’e geri dönüyor

18.02.2016
ABD, Sovyetler Birliği’ne karşı yürütülen mücadelede kritik bir yere sahip İzlanda’daki Keflavik üssüne geri dönme kararı aldı.

Rus Vzglyad gazetesinde yer alan habere göre, Soğuk Savaş döneminde ‘3. Dünya Savaşı senaryoları’nın merkezinde yer alan Keflavik Üssü ABD tarafından yeniden silahlandırılmaya başlandı. Tugay büyüklüğünde birliklerin konuşlandırılacağı üsse, Orion P-8 gemisavar savaş uçakları gönderilirken, bir yandan da yeni kışlaların inşasına başlandı.

1951 yılında üssü açan ABD, 2006 yılında ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle üssü kapatma kararı almıştı.

1944’te bağımsızlığını kazanan İzlanda’da 1951’den bu yana ABD askerleri bulunuyor. NATO üyesi İzlanda’nın kendi silahlı kuvvetleri ise bulunmuyor.

İZLANDA BAŞBAKANI ÜSSÜN YENİDEN KULLANILACAĞINI BASINDAN ÖĞRENDİ

Bu arada İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson, Washington’un üssü yeniden faaliyet geçireceğini ilk olarak basından öğrendiğini belirtti. Gunnlaugsson, ABD’nin askeri faaliyetlerini artırmasından memnun olduklarını kaydetti. İzlanda başbakanı, bunun ülkesinde istihdam yaratacağının altını çizdi.
http://tr.sputniknews.com/abd/20160218/1020969501/izlanda-keflavik-abd-soguk-savas.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org