ABD, ‘komşularıyla kavgacı tutumu’ nedeniyle Türkiye’ye savaş gemisi vermeyecek

Kongre, üç savaş gemisinin hibe, bir geminin de düşük fiyatla satılmasını redderken gerekçe olarak da Türkiye’nin İsrail ’e karşı giderek artan düşmanca tutumunu ve Kıbrıs yakınlarında doğal gaz araması yapan Amerikan şirketlerine karşı takınılan tavrını öne sürdü.

ABD, Türkiye’ye savaş gemisi vermeyecek

05/01/2015 22:00
ABD Kongresi, savaştan kalma donanma gemilerinin Türkiye’ye verilmesini reddetti.

RADİKAL – ABD Kongresi, üç savaş gemisinin hibe, bir geminin de düşük fiyatla satılması yoluyla Türkiye ‘ye transferini öngören tasarıyı reddetti. Karara gerekçe olarak, Türkiye’nin İsrail ’e karşı giderek artan düşmanca tutumu ve Kıbrıs yakınlarında doğal gaz araması yapan Amerikan şirketlerine karşı takınılan tavır öne sürüldü.

Öte yandan, Aralık ayının son gününde Kongre ’de onaylanan tasarıya göre Meksika ve Tayvan’a 6 deniz fırkateyni verilmesine onay verildi. Kongre Üyesi Eliot Engel, Türkiye’ye güçlü savaş gemileri göndermeyerek, komşuları ile daha az kavgacı bir tutuma teşvik edebileceğini ifade etti. ‘Deniz Transferi Yasası’na göre Türkiye, ABD’den 2012’de iki ‘Oliver Hazard Perry’ sınıfı güdümlü füze fırkateyni almıştı. (CİHAN)

http://www.radikal.com.tr/dunya/abd_turkiyeye_savas_gemisi_vermeyecek-1265686

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org