ABD’de 14 ayda 44 okul saldırısında 28 kişi öldü

ABD’de ‘Sandy Hook İlkokulu katliamından bu yana ‘ortalama her 10 günde bir silahlı saldırı’ yaşandı.

Her 10 günde bir silahlı saldırı yaşandı

13/02/2014 17:26

ABD’de ‘Sandy Hook İlkokulu katliamından bu yana ‘ortalama her 10 günde bir silahlı saldırı’ yaşandı.

ABD’nin Connecticut eyaletinin Newtown kasabasında 14 Aralık 2012’de 20 yaşındaki Adam Lanza’nın önce birlikte yaşadığı annesini daha sonra da Sandy Hook İlkokulu’nda 20’si çocuk 26 kişiyi öldürdüğü katliamdan beri ülke çapında 44 okul saldırısı yaşandı. Sadece bu yılın ilk 6 haftası içerisinde düzenlenen okul saldırısı sayısının ise 13 olduğu belirtildi.

Yasadışı Silahlara Karşı Belediye Başkanları ve ABD’de Silah Sağduyusu İçin Eylem Talep Eden Anneler grupların derlediği verilere göre, bu saldırılarda 28 kişi de hayatını kaybetti.
Veriler, ‘Sandy Hook Katliamı’ndan bu yana ülkede ortalama her 10 günde bir silahlı saldırı yaşandığını’ da ortaya koydu.

Sandy Hook İlkokulu’nda öğretmen olan 27 yaşındaki kız kardeşi Victoria Soto’yu katliamda kaybeden Carlee Soto, rakamların kendisini şoke ettiğini söyledi. Soto, silah denetimi yasalarının sıkılaştırılması mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini belirtti. Soto, “Kız kardeşim, bu hafta öğrencileriyle beraber Sevgililer Günü posta kutuları yapıyor olmalıydı. Daha güvenli yarınlara dair umudumu yitirmeyeceğim. Daha fazla Amerikalı’nın öldürülmesine seyirci kalmayacağım. Kardeşim için mücadele edeceğim” dedi.

Demokrat Partili Connecticut Senatörü Chris Murphy ise Sandy Hook’tan bu yana 44 saldırı yaşanmasını için “Kesinlikle kabul edilemez” yorumu yaparken, “Yeni bir Newtown yaşanması an meselesi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: radikal.com.tr

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org