ABD’de sadece geçen hafta sonu 63 silahlı saldırıda 121 kişi vuruldu

Pazar günü Orlando’da 49 kişinin ölümüyle sonuçlanan kitlesel silahlı saldırı eyleminin ardından, ABD’de bireysel silahlanmanın kolaylığı yeniden gündemde.

ABD’de sadece geçen hafta sonu 121 kişi vuruldu

14/06/2016 13:54
Modern Amerika tarihinin en kanlı eylemi olarak kayıtlara geçen Orlanda katliamının gerçekleştiği hafta sonu ABD’de 21 eyalette 63 silahlı saldırı gerçekleşti, 121 kişi vuruldu.

Pazar günü Orlando’da 49 kişinin ölümüyle sonuçlanan kitlesel silahlı saldırı eyleminin ardından, ABD’de bireysel silahlanmanın kolaylığı yeniden gündemde.

Saldırının ardından başta Başkan Barack Obama ve Demokrat başkan adayı Hillary Clinton olmak üzere birçok isim bireysel silahlanmanın yarattığı soruna işaret etmiş ve yeni düzenlemelerin gerektiğini savunmuştu. Saldırıda LGBTİ bireylere dönük nefret ve radikal İslam’ın yanısıra öne çıkan bir diğer etken de buydu.

New York Daily News’ün aktardığına göre rakamlar gösteriyor ki pazar sabaha karşı yaşanan katliam, her gün yaşanan trajedilerin sıkıştırılmış hali.

Silahlı Şiddet Arşivi’nden derlenen verilere göre cumartesi sabahından pazar gecesine kadar ülke genelinde, Orlando’da ölenler dışarıda tutulduğunda her 40 dakikada bir kişi silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

İki günde dört kitlesel silahlı saldırı

Üstelik Orlando hafta sonu boyunca gerçekleşen tek kitlesel silahlı saldırı da değildi. Tek bir saldırıda dörtten fazla kişinin vurulması ‘kitlesel saldırı’ olarak değerlendiriliyor ve hafta sonu boyunca bu tanıma dahil dört kitlesel saldırı daha gerçekleşti.

Bunlardan biri de Roswell’de Cumartesi 34 yaşında bir kadın ile 14, 11, 7 ve 3 yaşlarındaki dört kızının evlerinde ölü bulunmaları idi. Kadının kocası ana şüpheli ve halen bulunamadı.

Orlando katliamı, kentte bu yıl bir gece kulübüne dönük ilk saldırı da değildi. Şubat ayında 11 kişi Glitz Ultra Lounge adlı bir gece kulübüne saldırıda ağır yaralanmıştı.

http://www.diken.com.tr/abdde-sadece-gecen-hafta-sonu-121-kisi-vuruldu/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org