ABD’li Savaş Karşıtları, İsrail’e Bomba Üreten Boeing Fabrikanın Girişini Kapattı

ABD’nin Missouri eyaletinin St. Charles kentinde bulunan ve İsrail’e bomba üreten Boeing fabrikasında Filistin’e destek eylemi düzenlendi.

İsrail’e bomba üreten fabrikada Filistin protestosu

07 Kasım 2023
ABD’nin Missouri eyaletinin St. Charles kentindeki Boeing bomba fabrikasında pazartesi sabahı düzenlenen protestoda, bir grup araçların otoparka girişini engellemek için fabrikanın girişini kapattı. Başka bir grup da ellerinde Filistin’de öldürülen çocukların isimlerinin yazılı olduğu siyah bir pankart taşıdı.

Protestoya katılan Hoda Kadetia yerel Fox kanalına verdiği demeçte, “Gazze’de devam eden bir soykırım var ve ABD bu soykırımı hiçbir kırmızı çizgi olmaksızın doğrudan finanse ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve bu soykırımı desteklemek için vergi ödeyen bizler, bunun bizim adımıza olmadığını söylüyoruz” dedi.

Saatlerce süren protesto eylemi yerel yetkililerin müdahalesiyle sona erdirildi.

Boeing, bombaları GPS güdümlü silahlara dönüştürebilen JDAM kitlerini St. Charles fabrikasında üretiyor. Protestoya katılanlar, şirketin İsrail’e bunlardan en az 1000 tane göndermeye hazırlandığını ve teslimatı hızlandırdığını söyledi.

St. Charles tesisi 2003 yılında, ABD’nin Irak’ı işgali öncesinde ve 2018 yılında Yemen’i bombalamak için kullanılan silahların satışına karşı protestolara sahne olmuştu.

Kaynak: Evrensel

**

İspanya’da liman işçileri İsrail’e silah götüren gemilerin faaliyetini engelleyeceklerini ilan etti. İşçiler derhal ateşkes ilan edilmesi için BM’nin harekete geçmesi çağrısı da yaptı.(Evrensel)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org