Adar Bingöl

Web sitemize gönderdiği e-posta ile vicdani reddini açıkladı.

Ben Adar Bingöl.

Kürt ailenin bir ferdi olarak 21.3.2002’de Muş’ta doğdum. Ailem, Türkiye’nin Kürdistan topraklarında yaşamaktadır. Bu topraklar yüz yıllardır birçok savaşa maruz kalmıştır. Birçok akrabalarım kimliklerinden, düşüncelerinden ötürü zulme ve katliama maruz kalmıştır. Bunlardan en yakını da ailem.

Ailemin yaşadığı şiddet dolu anılarını ister istemez duyup, öğrenip bende kendi üzerimde hissetmeye başladım. Aslında bu sadece benim değil, Kürdistan’da doğan, büyüyen her çocuğun kaderidir. Büyüyenler bu yüzden hep politik büyür. Çünkü bir taraftan işlenen cinayetler, bir taraftan kimliğimden dolayı rahatsızlık duyanların tavırları ve bir taraftan ise Kürdistan topraklarında ailem ile yaşadığım bitmeyen baskılar.

Bütün bu baskı ve şiddet ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti benim kendisine askerlik yapmamı istiyor. Çocukluğumdan itibaren gerek benim, gerek ailemin yaşadıkları bende anti-militarist, şiddet karşıtı bir şekillenmeye neden oldu. Edindiğim politik bilinç ve ahlaki değerlerimden hareketle Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olmayacağımı ifade ediyor, vicdani reddimi ilan ediyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org