AKP ile özel güvenlik şirketlerinin ‘mutlu birlikteliği’ sona erer mi?

Erdoğan, özel güvenlik sisteminin tümden kaldırılması gerektiğini söyledi ancak AKP ile yasal alt yapı kazanan ve büyüyen sektör, Erdoğan’ın ‘yabana’ atamayacağı kadar büyük ve karlı

4 Nisan 2015
Erdoğan, özel güvenlik sisteminin tümden kaldırılması gerektiğini söyledi ancak AKP ile yasal alt yapı kazanan ve büyüyen sektör, Erdoğan’ın ‘yabana’ atamayacağı kadar büyük ve karlı

Çağlayan Adliyesi’ndeki eylemin ardından Tayyip Erdoğan, özel güvenlik teşkilatlarının gözden geçirilmesi gerektiğini, hükümetin bu konuyu masaya yatırma konusunda ‘tavsiye’de bulunduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin bir emniyet teşkilatı var. Türkiye Cumhuriyeti, emniyet teşkilatıyla buralarda polislerimizle veya değişik bir şekilde yine emniyet teşkilatı adalet saraylarına yönelik bir koruma teşkilatını kendisi kurmalıdır. Özel güvenlik kaldırılmalıdır” dedi.

Özel güvenlik sisteminin tümden kaldırılması gerektiğini belirten Erdoğan “Özel güvenlik teşkilatlarının hangi amaçla, kimler tarafından, nasıl kuruldukları hepsi soru işaretidir” dedi.

AKP büyüttü

Oysa özel güvenlik sistemi, AKP döneminde çıkarılan düzenleme ile yasal alt yapı kazandı. AKP iktidara gelmeden önce özel güvenlik alanını düzenleyen bir yasa yoktu. Sayıları ise yaklaşık 20 bin dolayındaydı. Erdoğan başbakanlığındaki AKP hükümetinin, 2004 yılında Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Yasa’nın yürürlüğe girmesi ile özel güvenlik şirketleri çoğaldı. Özel güvenlik görevlisi sayısı da yıllar içinde artarak, 265 bine çıktı. Emniyetin 2014 faaliyet raporuna göre ise emniyetin toplam personelinin 269 bin 898 olduğu belirtildi.

Akdeniz Güvenlik kamu ihaleleriyle büyüdü

Erdoğan, 7 Aralık 2014’te Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) 9. Olağan Genel Kurulu’na katılmış ve Akdeniz Girişim Holding sahibi Necmeddin Şimşek’e ödül vermişti. Erdoğan’ın açıklamasının ardından özel güvenlik hizmeti piyasasının en önemli şirketi Akdeniz Güvenlik’in Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri yüzde 9 düştü. Şirketin piyasa değeri ise 124 milyon TL seviyesinde.

Akdeniz Güvenlik, İstanbul Adliyesi’nin özel güvenliğini 40 milyon liraya sağlıyor. Ayrıca Türkiye genelinde birçok adliyenin ve kamu kurumunun özel güvenliğini sağlıyor.
Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker’in yazısına göre şirketin, özel güvenlik hizmeti için açılan kamu ihalelerine girip de alamadığı “iş” yok. Çağlayan Adliyesi başta olmak üzere İstanbul’un ormanları, koruları, havzaları, havalimanları, elektrik dağıtım şirketleri, AKP’li belediyeler…

Akdeniz Güvenlik’in sadece DHMİ ihalesinde 42 havalimanının özel güvenliğini 148 milyon TL’ye almasının üzerinden üç hafta geçti.

Geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Hamidiye Suları’nın güvenliğini 1.2 milyon TL’ye aldı.

16 Mart’ta, Eskişehir Hafif Raylı Sistem İşletmesi’ne 16 milyon TL teklif verdi.

Türkiye’deki özel güvenlik şirketi sayısı

Yıl Şirket sayısı
——————–
2004 21
2005 512
2006 782
2007 914
2008 1.005
2009 1.108
2010 1.212
2011 1.247
2012 1.279
2013 1.299
2014 1.306

Sektörde 240 bin kişinin istihdam edildiğini açıklayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Özel Güvenlik Hizmetleri Meclis Başkanı Hasan Gazi Özer, “Bunun 180 bin kişisi kamu kurumlarında özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Kamu kurumlarında çalışan personelin maaşı 950 lira civarında. Özel şirketlerde çalışanların maaşı ise 1500 lira ile 3 bin lira arasında değişiyor. Sektörde çalışanların yaş ortalaması ise 26’yı buluyor” diye konuştu.

Ücretler ve özel güvenlik şirketlerinin verileri, AKP ile şirketlerin ‘mutlu birlikteliğinin’ sona erme ihtimalinin zayıflığını ortaya koyuyor.

Hürriyet, Cumhuriyet, Patronlar Dünyası, Sendika.Org

http://www.sendika.org/2015/04/akp-ile-ozel-guvenlik-sirketlerinin-mutlu-birlikteligi-sona-erer-mi/

Özel güvenlikte Avrupa ikincisiyiz – haberturk

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org