Bir ilk: Emniyet’e askeri tip taarruz helikopteri

Güvenlik uzmanı Metin Gürcan “Sanırım Polis Gücü’nde askeri tip taarruz helikopteri kullanan ender ülkelerden biriyiz. Bu ATAK’ların Jandarmaya değil de Emniyet’e verilmesinin operasyonel gerekçesini bilen var mı?” diye sordu.

Şub 25 2021
Toplumsal olaylarda TSK’ye ait silahları MİT ve Emniyet’e devretme yetkisinin verilmesi tartışmalara neden olurken, Kara Kuvvetleri ve jandarmada kullanılan Atak helikopteri’nin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne verilmesi dikkat çekti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Kara Kuvvetleri ve jandarmada hizmet veren Atak helikopterini, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sunmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da T129 Egemen Projesi kapsamında emniyete ilk kez kazandırılan silahlı keşif ve taktik gözetleme helikopterini teslim aldıklarını ifade etti.

Güvenlik uzmanı Metin Gürcan “Sanırım Polis Gücü’nde askeri tip taarruz helikopteri kullanan ender ülkelerden biriyiz. Bu ATAK’ların Jandarmaya değil de Emniyet’e verilmesinin operasyonel gerekçesini bilen var mı?” diye sordu.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, mart ayı içinde iki Atak helikopterini daha Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edeceklerini söyledi.

Kotil, Atak-2 helikopterinin 2023’te, Hürjet’in 2022 sonunda ilk uçuşu yapacağını, Milli Muharip Uçağın da 18 Mart 2023’te motor çalıştırıp taksi yapacağını ifade etti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, helikopterlerin Ankara merkezli yönetileceğini, Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkari öncelikli olmak üzere bölge illerinde hareketli filo olarak görevlendirileceğini belirtti.

Mehmet Aktaş şunları söyledi:

“Envanterimize kattığımız hava araçlarımızın sayı ve niteliğinin artmasıyla sadece terörle mücadelede değil, narkotik suçlar, organize suç örgütleri, insan kaçakçılığıyla mücadele ve trafik düzeni başta olmak üzere her türlü polisiye operasyonel faaliyetlerde daha etkin ve hızlı hareket kabiliyeti elde etmekteyiz.

2022 sonuna kadar tamamlanacak 9 T-129 Atak helikopterimizin ilkini teslim alıyoruz. Büyük bir gururla Havacılık Daire filomuza katıyoruz. Helikopterlerimiz Ankara merkezli yönetilecek, Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkari öncelikli olmak üzere bölge illerinde hareketli filo olarak görevlendirilecek.”

Güvenlik uzmanı Metin Gürcan, askerî tip taarruz helikopterinin Emniyet’e verilmesini eleştirdi ve şunları söyledi:

“Sanırım Polis Gücü’nde askeri tip taarruz helikopteri kullanan ender ülkelerden biriyiz. Aslında zaten İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde ATAK’lar var. Bu ATAK’ların Jandarmaya değil de Emniyet’e verilmesinin operasyonel gerekçesini bilen?”

Kaynak: Ahval

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org