AKP’den Genelkurmay’a dokunulmazlık

Dün mecliste kabul edilen Askerlik Kanunu ile 12 Eylül referandumunda halkın oylarıyla elde edilen demokratik bir kazanım hükümet tarafından geri alındı. Genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının yargılanması Başbakan’ın iznine tabi kılındı.

Referandumdaki kazanım gasbedildi: AKP’den Genelkurmay’a dokunulmazlık

e-Posta Yazdır PDF
Dün mecliste kabul edilen Askerlik Kanunu ile 12 Eylül referandumunda halkın oylarıyla elde edilen demokratik bir kazanım hükümet tarafından geri alındı. Genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının yargılanması Başbakan’ın iznine tabi kılındı.Askerlik Kanunu’na eklenen madde ile Genelkurmay, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında görev dolayısıyla işledikleri suçlardan soruşturma açılmasına Başbakan karar verecek. Jandarma Genel Komutanı hakkında ise karar mercisi İçişleri Bakanlığı oldu.

Soruşturma izni verilmiş bulunanlar izin vermeye yetkili merci tarafından geçici süre ile görevden uzaklaştırılabilecek. Anılan kararlara karşı ilgililer 10 gün içinde Cumhurbaşkanlığı’na itiraz edebilecekler. İtiraz üzerine Cumhurbaşkanı tarafından verilen karar kesin olacak.

12 Eylül darbecilerinin hazırladığı 1982 Anayasası, Genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının arasında bulunduğu TSK personelinin askerlikle ilgili suçlarının soruşturulmasını askeri yargıya vererek daha baştan engelliyordu.

12 Eylül 2010’da gerçekleşen referandumda %58’in oylarıyla kabulen anayasa değişikliği ile askeri yargının bağımsız ve dokunulmaz yapısına son verilmişti. Darbe gibi suç işleyen askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önü açılırken, TSK’yı yöneten generaller hakkında şu madde kabul edilmişti:

“Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanırlar.”

Suç işleyen üst düzey sivil devlet yöneticileri ve hükümet üyeleri gibi TSK yöneticisi askerlerin de Anayasa Mahkemesi içinde oluşturulacak Yüce Divan’da yargılanmasının önü kesilmiş oldu.

Başbakan, MİT gibi geçmişi darbelerle ve savaş suçlarıyla dolu TSK komutasına da dokunulmazlık verdi.

Kaynak: marksist.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org