Alman savaş karşıtları, Rojava’ya destek için silah devi Rheinmetall’e giden yolları kapattılar

Sivil itaatsizlik eylemini “Aktionsgruppe SIGMAR 2” adlı bir grup üstlendi: “Eylemimizi Rojava’ya yönelik işgal saldırısını sürdüren Türk faşizmi için her türlü silah ve askeri araç üreten Rheinmetall’in üretimini durdurmak için gerçekleştirdik”

Rojava’ya destek için Rheinmetall’e giden yolları kapattılar

Türk devletinin işgal saldırısında Alman silahlarının kullanımını protesto etmek için bir grup aktivist, bu sabahtan itibaren Alman silah devi Rheinmetall’in Unterlüß kasabında bulunan fabrikasına giden yolları kapattı.

ANF HANNOVER Salı, 29 Eki 2019, 10:16
Kürdistan’dan Yemen’e, Meksika’dan Afrika ülkelerine dünyanın birçok savaş bölgesindeki baskıcı rejimler için silah üreten Alman silah devi Rheinmetall’in en büyük fabrikalarından biri Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Unterlüß kasabında bulunuyor.

Salı sabahı saat 5.30’dan itibaren bir grup aktivist Türk devletinin 9 Ekim’den bu yana Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı işgal saldırısında Alman silahlarının kullanılmasını protesto etmek için fabrikaya giden bütün yolları kapattı. Yolda demir halatlarla barikatlar kuran aktivistler fabrikadaki vardiya değişimini engellediler.


Sivil itaatsizlik eylemini “Aktionsgruppe SIGMAR 2” adlı bir grup üstlendi. Grup sosyal medya üzerinden “Eylemimizi insan hakları ve uluslararası hukuku hiçe sayarak Rojava’ya yönelik işgal saldırısını sürdüren Türk faşizmi için her türlü silah ve askeri araç üreten Rheinmetall’in üretimini durdurmak için gerçekleştirdik” açıklamasını yaptı.

‘FABRİKA İŞGAL SALDIRISI İÇİN CEPHANE ÜRETİYOR’

Rojava’daki halkların işgal saldırısına karşı verdiği direnişi desteklemek için YPG/YPJ bayraklarını taşıyan aktivistler adına açıklama yapan Luca Lampe ise Türk devletinin saldırılarının derhal son bulmasını talep etti. Sivil itaatsizlik eyleminde bulundukları fabrikanın Türk devleti için silah ve cephane ürettiğine dikkat çeken Lampe, Almanya’nın silah ticaretiyle dünyada işlenen suçlara ortak olduğunu hatırlattı.


ERDOĞAN REJİMİYLE ORTAK TANK

Alman silah karşıtlarının hedefinde olan Rheinmetall, geçtiğimiz yıl Federal Alman Hükümeti’nin onayıyla Erdoğan rejimiyle ortak tank ürütme işine girmişti. Erdoğan sarayında Rheinmetall’in yöneticilerini ağırlarken, Efrîn işgali öncesi Türk ordusunun tankları da bu silah devi tarafından modernize edilmişti.

9 Ekim’de başlayan işgal saldırısının ardından Rheinmetall’in Türk devletiyle ortak üreteceği “Altay” isimli tank projesini durdurduğu öne sürülmüştü. Ancak Alman medyasında bu iddiaya ilişkin konunun muhatapları henüz bir açıklama yapmış değil. İlk etapta 200 tankın üretilmesi planlanan proje için Türk devletinin Savunma Sanayi Başkanlığı ile Erdoğan’a yakın isimlerden Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC ve Rheinmetall’in ortaklığıyla “Rheinmetall BMC Savunma Sanayi” (RBSS) adlı bir şirket kurulmuştu.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org