Ankara’da “Vicdani Ret Deneyimleri” Konuşuldu

28 Nisan pazar günü, ‘Ankara Infoshop: Tezgah’ta, Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal ve vicdani retçi Bülent Bektaş’ın katılımıyla “Vicdani Ret Deneyimleri” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Ankara’da 28 Nisan pazar günü Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal ve vicdani retçi Bülent Bektaş’ın aktarım gerçekleştirdiği etkinlikte vicdani ret deneyimleri konuşuldu. “Ankara Infoshop: Tezgah” etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Vicdani Ret Derneği’nin de kurulmasıyla sonuçlanan vicdani retçilerin örgütlü gücü Barış İçin Vicdani Ret Platformu’nun hazırlamış olduğu videonun gösterilmesiyle başlanan etkinlikte ilk olarak vicdani retçi Bülent Bektaş söz aldı. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak vicdani retçi olma ve vicdani retçi olduğu için uğramış olduğu baskıları anlatan Bektaş, vicdani ret mücadelesinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Bülent Bektaş’tan sonra söz alan Gökhan Soysal vicdani reddin hukuksal boyutunu ele alarak başladığı konuşmasına vicdani retçilerin yıllar içerisinde sürdürdükleri mücadeleyi aktardı. Vicdani Ret Derneği’nin çalışmalarından da bahseden Gökhan Soysal vicdani retçilerle her zaman için dayanışma içinde olduklarını, özellikle vicdani retçilerin maruz kaldıkları adli ve idari baskılara karşı derneğe başvurmalarını beklediklerini söyledi.

Toplu fotoğraf çekimiyle etkinlik sonlandırılırken yaklaşan 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde vicdani ret açıklanması çağrısı gerçekleştirildi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org