Asakeri Yargı, Çobanın Kopan Kolu İçin 2 Subaya 20 Taksitle 3’er Bin Lira Ceza Verdi

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi Şölen Köyü’nde yaşayan Kadri Ceyhan’ın, 18 Mart 2007 günü hayvan otlatmak için gittiği Taşocağı mevkisinde yerde bulduğu bombanın patlaması sonucu sağ eli bilekten koptu. Bölgenin, askeri birliklerin atış alanı olarak kullanılması nedeniyle dönemin Ergani 2’nci Mekanize Piyade Tabur Komutanı Kurmay Albay Barbaros Kasar ile Binbaşı Serhat Demirtaş hakıknda Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı.

Kopan El Davasında 2 Subaya 20 Taksitle 3’er Bin Lira Ceza

26 Haziran 2015 Cuma 09:38
8 yıl önce, bulduğu bombanın patlaması sonucu sağ eli kopan Kadri Ceyhan davasında Albay Barbaros Kasar ile Serhat Demirtaş’a 3’er bin lira para cezası verildi.

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi Şölen Köyü’nde yaşayan Kadri Ceyhan 18 Mart 2007 günü hayvan otlatmak için gittiği Taşocağı mevkisinde yerde bulduğu bombanın patlaması sonucu yaralandı. Sağ eli bilekten kopan Kadri Ceyhan tedavi altına alınırken, bölgenin, askeri birliklerin atış alanı olarak kullanılması nedeniyle dönemin Ergani 2’nci Mekanize Piyade Tabur Komutanı Kurmay Albay Barbaros Kasar ile Binbaşı Serhat Demirtaş hakıknda Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı.

ASKERİ SAVCI ‘GÖREVİ İHMAL’DEN CEZA İSTEDİ

Davanın son duruşmasına tutuksuz sanıklar dönemin Ergani 2’nci Mekanize Piyade Tabur Komutanı Kurmay Albay Barbaros Kasar ile Binbaşı Serhat Demirtaş katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmada bir önceki celse açıklanan esas hakkındaki mütalaayı tekrar eden askeri savcı, Kurmay Albay Barbaros Kasar’ın, denetleme atışlarından sonra kayıp olduğu tespit edilen T-40 tüfek bombasının bulunmasına ilişkin vermiş olduğu emrin yerine getirilip getirilmediğini takip etmediğini belirtti. Albay Kasar’ın atış alanında patlamamış mühimmat bulunduğunu bağlı olduğu 16’ncı Mekanize Piyade Tugayı ile mülki amirlere bildirmediğini vurgulayan savcı, sanığın görevinin gereklerini yapmakta ihmal ve gecikme göstererek Kadri Ceyhan’ın yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

Sanıklardan Serhat Demirtaş’ın da, bulunamayan mühimmat ile ilgili verilen emirleri yerine getirmediğini belirten savcı her iki sanığın da ‘İhmal suretiyle memuriyet görevini kötüye kullanmak’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

20 AYDA 150’ŞER LİRA ÖDEYECEKLER

Duruşmaya kısa bir ara veren Askeri Mahkeme, sanıklar Barbaros Kasar ve Serhat Demirtaş’ı ‘İhmal suretiyle memuriyet görevini kötüye kullanma’ suçundan önce 6’şar ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanıkların yargılama aşamasındaki iyi hali nedeniyle cezada indirim uygulayarak Kasar ve Demirtaş’ın 5’er ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Askeri Mahkeme daha sonra verilen 5’er ay hapis cezasını günlüğü 20 lira olmak üzere 3’er bin lira adli para cezasına çevirdi. Mahkeme 3’er bin liralik para cezasının da aylık 150’şer lira olmak üzere 20 eşit taksitte ödenmesine hükmetti.

patlamada sağ eli kopan mağdur Kadri Ceyhan’ın avukatı Muhterem Süren, karara Askeri Yargıtay’da itiraz edeceklerini söyledi.

Mağdur avukatları kopan kolla ilgili olarak ayrıca İçişleri Bakanlığı’ndan 200 bin lira maddi ve manevi tazminat talep ediyor. – Diyarbakır

http://www.haberler.com/kopan-el-davasinda-2-subaya-20-taksitle-3-er-bin-7451812-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org