Askere gitmeyi redddeden İsrailli vicdani retçiye bir kez daha hapis cezası!

İsrailli vicdani retçi Hilel Garmi’ye, orduya katılmayı reddetmesi sebebiyle 10 gün daha hapis cezası verildi. Hilel Garmi zaten 27 gündür tutukluydu.

Bu sabah (5 Eylül) İsrailli vicdani retçi Hilel Garmi’ye, orduya katılmayı reddetmesi sebebiyle 10 gün daha hapis cezası verildi. Hilel Garmi zaten 27 gündür tutukluydu.

Hilel’e מסרבות (Mesarvot) aracılığıyla buradan dayanışma mesajları gönderebilirsiniz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdPOtK4DSmKoqF0HcM-9lYWdKlI6-U9fILOhUiigpN4v80KkA/viewform

Hilel’in vicdani ret açıklamasının bir bölümü:

“Ben orduya katılamam çünkü küçüklüğümden beridir bütün insanların eşit olduğuna inanacağım şekilde eğitildim. Bütün Yahudilerin paylaştığı, onları Araplardan farklı kılan ortak bir paydaya inanmıyorum. Cenin’de veya Gazze’de doğan bir çocuktan daha farklı bir muamele görmeyi hak ettiğime inanmıyorum. Bizim acılarımızın ve mutluluklarımızın herhangi diğer bir insanınkilerden daha önemli olduğuna inanmıyorum. …Akdeniz ile Şeria Nehri arasındaki hiyerarşik yapının güçlü tarafında doğmuş olan birisi olarak, bana bu hiyerarşi ile mücadele etme gücü ve yükümlülüğü verilmiştir.”

Hilel Garmi’nin vicdani ret açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz: https://www.wri-irg.org/en/programmes/rrtk/co-declaration/2018/hilel-garmi-s-declaration

Kaynak: https://www.facebook.com/warresistersint/photos/a.199957556696093/2366609573364203/?type=3&theater

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org