Askerlikte stres artıyor, stres ise ‘intihar’ları getiriyor

Ruhsal bozuklukların ortaya çıkması veya alevlenmesinde stresin en önemli etken olduğu ve askerlik sırasında da stres etkenleriyle karşılaşma olasılığının yüksek olduğu değerlendiriliyor.

RESMİ RAKAMLARA GÖRE İNTİHARLAR 13 YILDA BİNİ AŞTI

SURİYE sınırında nöbet tutan askerin cinnet getirerek önce silah arkadaşlarını, ardından kendisini öldürmesi, dikkatleri bir kez daha asker intiharlarına çevirdi. Aynı gün, Van Jandarma Özel Harekât Taburu’ndan da bir intihar haberi geldi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TSK’daki intihar eden personel sayısını son olarak 2013 yılı itibarıyla açıklamıştı. Buna göre; 2002-2013 yılları arasında bin 35 asker intihar etti. 2014 yılındaki intihar vakalarıyla birlikte bu sayının bin 50’yi aştığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, intiharların önlenmesi amacıyla Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nı devreye sokmuştu. GATA koordinasyonundaki koruyucu ruh sağlığı hizmetleri 3 aşamada yürütülüyor. İlk 2 aşamada sosyal destek ve acil destek gibi programlar geliştirilirken, son aşamada koruyucu önlemler devreye giriyor.

Ruhsal bozuklukların ortaya çıkması veya alevlenmesinde stresin en önemli etken olduğu ve askerlik sırasında da stres etkenleriyle karşılaşma olasılığının yüksek olduğu değerlendiriliyor.

‘CAN DOSTUM’ UYGULAMASI

TSK’da koruyucu ruh sağlığı hizmetleri kapsamında 337 rehberlik ve danışma merkezi, Mehmetçik hattı, 7-24 hizmet veren tele-net sistemi, birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri, rehabilitasyon merkezleri kuruldu. Bu birimler yükümlünün silah altına alınmasından terhis olmasına kadar devrede kalıyor. Ayrıca “Can Dostum” uygulamasıyla, askerlerin sorunlarının en yakın arkadaşları tarafından takip edilmesi sağlanıyor. Komutanlara da psikolojik rahatsızlığı bulunan personele yaklaşıma yönelik eğitimler veriliyor.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1018002-onbasi-umut-aslan-ve-iki-arkadasi-neden-oldu

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org