Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO): Barış tek çözüm! Vicdani retçileri ve tüm sivilleri koruyun!

EBCO Başkanı Alexia Tsouni, “ Barış tek çözümdür; ve temel bir insan hakkı olduğu kadar, savaşı ve şiddeti reddetmenin somut bir eylemi olan askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını da eşit şekilde korumadan korunamaz; barışa ve evrensel insani değerlere somut bir katkıdır ” dedi.

Brüksel 24.2.2022 – BASIN BÜLTENİ – Rusya/Ukrayna: Barış tek çözüm! Vicdani retçileri ve tüm sivilleri koruyun.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), bu sabah Ukrayna’daki Rus işgalini şiddetle kınıyor ve tüm tarafları, askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkı da dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna sıkı sıkıya bağlı kalmaya ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiler ve mülteciler dahil sivilleri korumaya çağırıyor. EBCO, savaşı müzakere ve diplomasi için alan bırakarak acil bir ateşkesle sona erdirmeye çağırıyor.

EBCO Başkanı Alexia Tsouni bugün yaptığı açıklamada, “Barış tek çözümdür; ve temel bir insan hakkı olduğu kadar, savaşı ve şiddeti reddetmenin somut bir eylemi olan askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını da eşit şekilde korumadan korunamaz; barışa ve evrensel insani değerlere somut bir katkıdır” dedi.

EBCO, Rusya ve Ukrayna’daki pasifist hareketlerle dayanışma içindedir ve onların barış, şiddetsizlik ve vicdani ret yönündeki açıklamalarını paylaşır .

Rusya Vicdani Retçiler Hareketi’nden Açıklama:

Ukrayna’da yaşananlar Rusya’nın başlattığı bir savaş.

Vicdani Retçiler Hareketi, Rus askeri saldırganlığını kınıyor. Ve Rusya’yı savaşı durdurmaya çağırıyor.

Vicdani Retçiler Hareketi, Rus askerlerini düşmanlıklara katılmamaya çağırıyor. Savaş suçlusu olmayın.

Vicdani Retçiler Hareketi, tüm askerleri askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyor: alternatif sivil hizmet için başvurun, tıbbi gerekçelerle muaf olun.

Ukrayna Pasifist Hareketi’nden Açıklama:

Ukrayna Pasifist Hareketi, mevcut çatışma bağlamında Rusya ve Ukrayna’nın tüm askeri eylemlerini kınıyor.

Hem devletlerin hem de askeri güçlerin liderliğini geri adım atmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırıyoruz. Ukrayna’da ve tüm dünyada barış ancak şiddet içermeyen bir yolla sağlanabilir.

Savaş insanlık suçudur. Bu nedenle, hiçbir savaşı desteklememeye ve savaşın tüm nedenlerinin ortadan kaldırılması için çaba göstermeye kararlıyız.

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org