Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Kiev’de Ukrayna Pasifist Hareketi (UPM) ile bir araya geldi

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) 15 – 20 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında Ukrayna’yı ziyaret etti ve Rusya’ya Ukrayna’daki savaşını derhal sona erdirmesi çağrısını yineledi.

Brüksel 24.8.2022
Ukrayna’da EBCO ziyareti: Rusya’ya savaşını bitirme çağrısı
Tüm Rus, Belarus ve Ukraynalı vicdani retçiler ve kaçaklarla dayanışma

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) 15 – 20 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında Ukrayna’yı ziyaret etti ve Rusya’ya Ukrayna’daki savaşını derhal sona erdirmesi çağrısını yineledi. EBCO Başkanı Alexia Tsouni, “Sivil can kaybı, nüfusun devam eden acıları, evlerin ve sivil altyapının toplu yıkımı ve çevreye verilen zarar dahil olmak üzere Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının yıkıcı etkisine tanık olduk” dedi.

Kiev’de EBCO, Ukrayna Pasifist Hareketi (UPM) ile bir araya geldi ve EBCO’nun desteğini ve dayanışmasını dile getirdi. EBCO üyesi kuruluşların tüm dillerinde yazılan “barış” kelimesini içeren barış bayrağı, EBCO Başkanı tarafından UPM Başkanı Ruslan Kotsaba ve Genel Sekreter Yurii Sheliazhenko’ya hediye edildi. Alexia Tsouni, “UPM’nin insan haklarını, şiddetsizliği ve barışı destekleyen çalışmalarını derinden takdir ediyoruz” dedi.

EBCO ve UPM üyeleri, Mahatma Gandhi’nin 150. yılı anısına 2020 yılında açılışı yapılan Kiev’deki “Barış Vahası”nı ziyaret ederek “Görmek İstediğiniz Değişim Olun” ibaresi önünde sembolik bir eylemle onu onurlandırdı.

EBCO ve War Resisters’ International (WRI) tarafından 18 Ağustos’ta, Avrupa’dan vicdani retçiler ve aktivistlerin Ukrayna için barış şiirleri okuduğu ve UPM ile dayanışma içinde olduğu “Savaş Değil, Şiir Yap” başlıklı Ukrayna için bir barış şiiri etkinliği düzenlendi. 2022 (Etkinliğin video kaydını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/Fdoh8Sb-w84 ve şiir koleksiyonunu buradan okuyabilirsiniz ).

EBCO, barış ve insan haklarının korunması çağrısını yineler. Daha spesifik olarak :

* AB ve Avrupa devletleri (aynı zamanda ABD, NATO vb.) savaşı doğrudan veya dolaylı olarak körüklemeyi bırakmalı ve diplomasi, çatışma önleme ve şiddet içermeyen çatışma çözümüne odaklanmalıdır. Ayrıca, Avrupa hükümetleri tüm Rus ve Belarusluların yanı sıra Ukraynalı vicdani retçilere ve kaçaklara acil koruma ve sığınma hakkı vermelidir (ortak başvuruyu buradan okuyabilirsiniz: https://ebco-beoc.org/node/534 ).

* Rusya ve Ukrayna, çatışma bölgelerinden kaçan tüm sivillere güvenli insani koridorlara erişim sağlamalı ve askerlik hizmetini vicdani ret hakkı da dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna sıkı sıkıya bağlı kalmalıdır.

* Rusya tüm askeri operasyonları durdurmalı ve tüm Rus birliklerini Ukrayna’dan çekmelidir. Siviller ölüyor ve Rus birlikleri savaş suçları işliyor. Rusya ayrıca bağımsız gazeteciliğe, savaş karşıtı protestolara ve Rusya’daki muhaliflere yönelik baskıyı sona erdirmelidir.

* Ukrayna, sıkıyönetim dönemi için getirilen 18 ila 60 yaş arasındaki tüm erkek vatandaşların Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin kısıtlamayı kaldırmalıdır. Bu ayrımcı ve yasa dışı kısıtlama, hareket özgürlüğü hakkının açık bir ihlalidir .

DAHA FAZLA BİLGİ VE GÖRÜŞME İÇİN lütfen iletişime geçiniz:

Alexia Tsouni , EBCO Başkanı (+306974461210; [email protected] )

“Avrupa’yı Savaşmayalım”

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org