EBCO Finlandiya’da : Rusya’nın saldırganlığından kaçanları ve vicdani retçileri desteklemek için Genel Kurul, Basın Toplantısı ve Eylem

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), 2-6 Eylül 2022 tarihleri arasında, Helsinki’yi ziyaret etti ve Finlandiya’daki üye kuruluşu Vicdani Retçiler Birliği (Aseistakieltäytyjäliitto – AKL) ile birlikte bir dizi etkinlik düzenledi.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), 2-6 Eylül 2022 tarihleri arasında, Helsinki’yi ziyaret etti ve Finlandiya’daki üye kuruluşu Vicdani Retçiler Birliği (Aseistakieltäytyjäliitto – AKL) ile birlikte bir dizi etkinlik düzenledi.

5 Eylül Pazartesi günü Helsinki Merkez Kütüphanesi Oodi’de, EBCO ve AKL’nin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta vicdani retçilere söz verdiği ve Avrupa hükümetlerini insan haklarını korumaya ve herkes için sığınma sağlamaya çağırdığı bir basın toplantısı düzenlendi. Video kaydını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/j4rc3qJfXGE

Sürgündeki aktivist ve Rusya Vicdani Retçiler Hareketi’nden avukat Alexander Belik, etkinlikte hazır bulundu ve Rusya’daki vicdani retçilerin, kaçakların, savaş karşıtlarının ve sivil toplumun yanı sıra yurtdışındaki Rus muhalefetinin durumunu anlattı. Ukrayna Pasifist Hareketi  Genel Sekreteri Dr Yuri Sheliazhenko, Kiev’den çevrimiçi olarak konuştu ve seyahat yasağının tüm erkekler için etkisini ve alternatif olmayan hükümler nedeniyle askeri seferberlik sırasında vicdani ret insan hakkının askıya alınmasını açıkladı.

EBCO Başkanı Alexia Tsouni,  IFOR-WRI-EBCO-Connection e.V’nin ortak başvurudan söz etti. Avrupa Parlamentosu’na ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne hitap eden ortak başvuru, Avrupa hükümetlerini, Belarus ve Ukrayna’yı unutmadan, Rusya’nın saldırganlık savaşında savaşmayı reddeden Rus vicdani retçilere ve asker kaçaklarına insan hakları koruması sağlamaya davet ediyor. Başvuru, halihazırda Avrupa’nın dört bir yanından yaklaşık 60 barış, insan hakları ve mülteci örgütü tarafından destekleniyor. Barış örgütleri, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in de AB ülkelerini savaşa gitmeyi reddeden Rus kaçaklarına sığınma teklifinde bulunmanın yollarını bulmaya çağırdığını hatırlatıyor.

Basın toplantısının EBCO adına söz alan Derek Brett, 2021 Avrupa’da askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkındaki en son EBCO Yıllık Raporunu sundu ve ilgili Avrupa ve uluslararası standartlara atıfta bulundu.

Basın toplantısının moderatörlüğünü EBCO Sekreteri ve AKL delegesi Esa Noresvuo yaptı. Sunumları, Finlandiya Parlamentosu Üyesi ve AKPM Temsilcisi Bay Kimmo Kiljunen’in de aktif katılımıyla verimli bir tartışma izledi.

6 Eylül Salı günü Mali İşler ve İstihdam Bakanlığı’nda EBCO – AKL ortak bir toplantı düzenledi. Alexia Tsouni, Esa Noresvuo ve Noora Pätsi, İstihdam Bakanı Tuula Haatainen’in Özel Danışmanı Piritta Jokelainen ile bir araya geldi ve Finlandiya’da askerlik hizmetine karşı vicdani ret insan hakkının tam olarak uygulanmasına yönelik EBCO’nun endişeleri ve tavsiyeleri üzerine görüştüler.

EBCO, Finlandiya hükümetine tavsiyelerini şu şekilde vurguladı:

1) Askerlik dışı alternatif hizmetin süresini kısaltın ve askerlik hizmetine alternatifin süresi ve niteliği itibariyle cezalandırıcı veya ayrımcı olmamasını ve askerlik hizmetini yapanların da erişimine açık olmasını sağlayın.2) Askere alınanlar için askerlik dışı hizmetle ilgili bilgilere eşit erişimi garanti edin ve askerlik hizmeti sırasında da aynı imkanı sağlayın.
3) Cezaevlerindeki tüm vicdani retçileri serbest bırakın ve vicdani retçilerin askerlik ve alternatif hizmete yönelik cezalarını kaldırın.
4) Askerlik hizmetine askeri olmayan alternatifler geliştirmekten veya sürdürmekten sorumlu olan tüm komiteleri ve grupları sivil kontrol altında tutun ve askeri otoriteden bağımsızlıklarını sağlayın.
5) Reşit olmayanları askeri girişimlere ve özellikle replika veya demo silahlar olsa bile silah kullanma olasılığına maruz bırakmaktan kaçının.
6) Ukrayna’daki mevcut çatışmaya her iki taraftan da dahil olmaktan kaçınmak isteyenler de dahil olmak üzere, haklarının ihlal edildiği ülkelerinden kaçan vicdani retçilere uluslararası koruma sağlayın. EBCO, turist vizelerinin Rusya’dan kaçmak için askerlik hizmetinden kaçınmak isteyenler için potansiyel bir yol olduğunu hatırlatıyor.

3 Eylül Cumartesi günü EBCO Genel Kurulu Barış İstasyonu’nda ve AKL’nin ev sahipliğinde çevrimiçi (karma toplantı) düzenlendi. Bir sonraki EBCO Genel Kurulu’nun 22 Nisan 2023 Cumartesi günü Yunanistan’ın Atina kentinde yapılmasına karar verildi.

2 Eylül Cuma günü EBCO, Barış İstasyonu’nda, askerlik hizmetine karşı çıkan Fin vicdani retçiler ve barış aktivistleriyle bir araya geldi ve şu anda ev hapsinde olan total retçi Miro Partanen’e tam destek ve dayanışmasını dile getirdi.

4 Eylül Pazar günü EBCO ve AKL, ortak IFOR-WRI-EBCO-Connection e.V’nin hazırladığı ve Avrupa hükümetlerini Rus ve Belarusluların yanı sıra Ukraynalı vicdani retçilere ve kaçaklara koruma ve sığınma hakkı vermeye çağıran ortak başvuruyu tanıtmak için, Helsinki’deki Avrupa Birliği ofisinde bir eylem düzenledi. 

İletişim ve görüşme için:
EBCO Başkanı Alexia Tsouni, [email protected], +306974461210
EBCO Genel Sekreteri Esa Noresvuo, [email protected], +358408362786.

Kaynak: EBCO 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org