Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve NATO’nun doğuya doğru genişlemesini şiddetle kınıyor

EBCO Başkanı Alexia Tsouni bugün yaptığı açıklamada, askerlere düşmanlıklara katılmamalarını ve tüm acemi askerleri askerlik hizmetini reddetmeleri çağrısında bulundu.

BASIN BÜLTENİ – Savaşın her tarafındaki vicdani retçiler, savaş karşıtı eylemciler ve sivillerle dayanışma ve Avrupa’dan somut destek.

Brüksel, 15 Mart 2022
Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), savaşın tüm taraflarından tüm cesur vicdani retçiler, savaş karşıtı eylemciler ve sivillere saygı ve dayanışmasını ifade eder ve Avrupa’yı onlara somut destek sağlamaya çağırır:

* Avrupa doğrudan veya dolaylı olarak savaşı körüklemeyi bırakmalı ve diplomasi, çatışma önleme ve şiddet içermeyen çatışma çözümüne odaklanmalıdır. Vicdani retçiler hareketi olarak, savaşı mümkün kılan barış zamanı hazırlıklarını esefle karşılıyoruz: nükleer silahlar da dahil olmak üzere silahların geliştirilmesi, üretimi ve ticareti ve askerlerin eğitimi. Şu anda tüm Avrupa ülkeleri sınırlarını açmalı ve savaş karşıtı aktivistler ve vicdani retçiler de dahil olmak üzere tüm Ukraynalı, Rus, Belaruslu ve diğer mültecilere, hem siviller hem de ordudan kaçan siviller ve askerler dahil olmak üzere mülteci statüsü vermelidir. kuvvetler. Tüm mültecilere sağlık, barınma, eğitim ve istihdama tam erişim sağlanmalıdır. Örneğin Avrupa üniversiteleri savaştan kaçmak isteyen Rus ve Ukraynalı öğrencileri kabul etmeli,
* Rusya ve Ukrayna , çatışma bölgelerinden kaçan tüm sivillere güvenli insani koridorlara erişim sağlamalı ve askerlik hizmetini vicdani ret hakkı da dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna sıkı sıkıya bağlı kalmalıdır.
* Rusya tüm askeri operasyonları durdurmalı ve tüm Rus birliklerini Ukrayna’dan çekmelidir. Siviller ölüyor ve Rus birlikleri savaş suçları işliyor. Rusya ayrıca bağımsız gazeteciliğe, savaş karşıtı protestolara ve Rusya’daki muhaliflere yönelik baskıyı sona erdirmelidir.
* Ukrayna, sıkıyönetim dönemi için getirilen 18 ila 60 yaş arasındaki tüm erkek vatandaşların Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin kısıtlamayı kaldırmalıdır. Bu ayrımcı ve yasa dışı kısıtlama, hareket özgürlüğü hakkının açık bir ihlalidir.

“ EBCO, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve NATO’nun doğuya doğru genişlemesini şiddetle kınıyor. EBCO Başkanı Alexia Tsouni bugün yaptığı açıklamada, askerlere düşmanlıklara katılmamalarını ve tüm acemi askerleri askerlik hizmetini reddetmeleri çağrısında bulundu.

DAHA FAZLA BİLGİ VE GÖRÜŞME İÇİN lütfen iletişime geçiniz:

Alexia Tsouni, EBCO Başkanı (+30 6974461210; [email protected])

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO)

www.ebco-beoc.org

[email protected]

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org