Azerbaycan’lı İbrahimov, savaş karşıtı paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı

İbrahimov’un Bakü’deki evine giren iki kişiden biri sivil giyimli ve kendisini Azerbaycan İstihbarat Teşkilatı (Devlet Tehlikesizlik Hizmeti – DTK) memuru olarak tanıtıyor. Giyas İbrahimov, gözaltına alındıktan iki saat sonra serbest bırakıldı.

Azerbaycanlı savaş karşıtı aktivist evi basılarak gözaltına alındı

Giyas İbrahimov, iki saat sonra serbest bırakıldı

29.09.2020
Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ nedeniyle çatışma başlarken Azerbaycanlı aktivist Giyas İbrahimov, savaş karşıtı açıklamalarda bulunduğu iddiasıyla evi basılarak gözaltına alındı.

Giyas İbrahimov, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde, gözaltı işlemi için İbrahimov’un Bakü’deki evine giren iki kişiden birinin sivil giyimli olduğu ve kendisini Azerbaycan İstihbarat Teşkilatı (Devlet Tehlikesizlik Hizmeti – DTK) memuru olarak tanıttığı görülüyor. Söz konusu kişiler, İbrahimov’a gözaltına alınma gerekçesini söylemeyi reddediyor.

İbrahimov, videoda tutuklanma nedeninin sosyal medyadaki savaş karşıtı paylaşımları hakkında ‘birkaç kişinin’ şikayetleri olduğunu düşünüyor.

Giyas İbrahimov, gözaltına alındıktan iki saat sonra serbest bırakıldı. İbrahimov Mayıs 2016’da, eski cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in bir heykeline grafiti yaptıktan sonra aktivist arkadaşı Bayram Memmedov ile birlikte tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Artı Gerçek

**

Azeri savaş karşıtı anlatıyor: Azerbaycan’ı haksız duruma düşüren şey 30 yıllık otokratik rejim – Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org